Lolipop çikolata

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lolipop çikolata
Türü lolipop
Ana malzemeler Kek kırıntıları, krema veya çikolata
Kek yapımına ait bir video gösterimiş. eritilmiş çikolata kaplaması.

Lolipop çikolata lolipop şeklinde tasarlanmış bir çikolata ve kek şeklidir. Kek kırıntıları, glasaj şekeri veya çikolata ile karıştırılır ve küçük küreler veya küpler halinde oluşturulur. Bazen farklı hayvan figürleri (örneğin, ) ve diğer şekiller de olabilir.

Lolipop çikolata, 2009 ve 2011 yılları arasında popülerlik gösterdi. Bakerella'nın "Cake Pop" adlı bir kitabı New York Times'ın en çok satanlar listesinde yer aldı.[1] Ürünü başarılı bir işletme haline getiren ilk kişilerden biri Lerida Mojica'nın ve NY Cake Pops, LLC şirketi şirketinin bir kurucusu idi.[2] Bunlar birçok fırın ve markette bulunabilir.

Lolipop çikolata, geleneksel bir kekin pişirilmesinde kullanılan malzemelerin birçoğunu kullanır ve herhangi bir tadın keklerinden yapılabilir.

Çevrimiçi olarak bulunan birçok tarif, sıfırdan bir kek hamuru yerine kek karışımı kullanır. Daha uygun olsa da, mutlaka aynı sonucu vermez. Sıfırdan elde edilen kek tarifleri, mağaza yapımı karışımlardan daha yoğun olma eğiliminde olan ve Ozmoözellikle ev yapımı donma ile karıştırıldıktan sonra daha iyi performans gösteren kek verir.[3] Daha yoğun olan kek daha katıdır, bu sayede çikolatalı topların şekillendirilmesi ve çubukların takılması daha kolaydır. Mağazadan satın alınan karışım çok sertleşmeyen hafif bir kek verir ve çubuklar takıldıktan sonra kayma eğiliminde olur.

Kek bir kez pişirildiğinde veya mevcut bir kekin artıkları toplandığında, parçalar halinde parçalanır. Bu kırıntılar bir glasaj kabına karıştırılır ve elde edilen karışım toplar, küpler veya başka şekillerde biçimlendirilir. Her top, eritilmiş çikolatanın içine batırılmış bir lolipop çubuğuna tutturulur ve buzdolabında soğumaya konur.[4] Karışım katılaşınca sert bir kabuk oluşturmak için eritilmiş çikolatanın içine batırılır ve serpilir veya dekoratif şekerler ile süslenir. Lolipop, katılaşma işlemini hızlandırmak için dondurulabilir.

Bunu yapmak çoğu zaman pastayı istenen bir formda biçimlendirmek ve süslemek için harcanır. Küreler gibi basit şekiller eller tarafından kalıplanabilir, ancak karmaşık şekiller araç gerektirir. Silikon kalıp tepsisi ve çerez kesiciler, kek kalıbını şekillendirmede kullanılan popüler araçlardır..[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]