Lockheed Martin X-44 MANTA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
X-44 MANTA
Lockheed Martin X-44 kuyruksuz araştırma uçağının spekülasyonlara dayalı bir sanatçı konsepti.
Lockheed Martin X-44 kuyruksuz araştırma uçağının spekülasyonlara dayalı bir sanatçı konsepti.
Türü Deneysel kuyruksuz uçak
Ulusal köken  ABD
Üretici Lockheed Martin
Durumu Tasarım önerisi, iptal edildi

Lockheed Martin X-44 MANTA (İngilizce: Multi-Axis No-Tail Aircraft - Çok Eksenli Kuyruksuz Uçak), Lockheed Martin tarafından tasarlanan, NASA ve ABD Hava Kuvvetleri tarafından incelenen konsept uçak tasarımıydı. Projede yatay ve dikey kuyruk düzlemleri olmadan tam yalpalama, yunuslama ve yuvarlanma otoritesinin fizibilitesini test etmek amaçlanmıştır. Aracın uçuş kontrolü tamamen 3D itiş vektörlemesine dayanır.[1] Uçak tasarımı F-22 Raptor'dan türetildi ve kuyruk yüzeyleri olmayan uzatılmış bir delta kanadı içeriyordu.

Tasarım ve gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

X-44, Lockheed Martin tarafından sadece itiş vektörlemesi ile kontrol edilen bir uçağın fizibilitesini göstermek üzere tasarlanmıştır. X-44 tasarımı yatay ve dikey stabilize olmaması sayesinde azaltılmış bir radar kesitine sahipti. Kuyruk ve dümen yüzeylerini ortadan kaldırarak ve bunun yerine yalpalama, yunuslama ve yuvarlanma kontrolleri için itiş vektörlemesi kullanarak daha verimli hale getirildi.[1]

X-44 MANTA tasarımı, kuyruksuz ve tam bir delta kanadı içeren bir F-22'ydi. Temel X-44 MANTA, daha büyük delta kanat tasarımı nedeniyle F-22'den daha büyük bir silah taşıma yükü ve daha fazla yakıt kapasitesine sahip olacaktı. MANTA, azaltılmış mekanik karmaşıklığa, artan yakıt verimliliğine ve daha fazla çevikliğe sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. X-44 MANTA, itme vektörü kullanarak kontrol ve itki sistemlerini birleştirdi.[1][2] X-44 programının finansmanı 2000 yılında sona erdi.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "SP-2003-4531: American X-Vehicles: An Inventory, X-1 to X-50" (PDF). Monographs in Aerospace History, No. 31. NASA. Haziran 2003. s. 54. 14 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2007. 
  2. ^ Pike, John. "X-44 MANTA." 13 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. GlobalSecurity.org, 27 April 2005.
  3. ^ "X-Planes Explained". NASAExplores.com, 9 October 2003.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]