İçeriğe atla

Lobio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nar taneleriyle süslenmiş güveçte lobio.

Lobio (Gürcüce: ლობიო), Gürcü mutfağında, değişik fasulye cinslerinden ve farklı biçimde hazırlanan geleneksel fasulye yemeği. Kişniş, ceviz, sarımsak ve soğan gibi değişik baharat ve malzemeler içerir. Sıcak ve soğuk olmak üzere pek çok lobio çeşidi vardır.

Malzemesi ve hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarım kilo kuru fasulye kullanıldığında 2-3 adet soğan, 3-4 diş sarımsak, 1-2 adet defne yaprağı, 2-3 sap pırasa, yeteri miktarda maydanoz, kişniş, kekik, kereviz sapı, reyhan, tuz ve isteğe bağlı olarak sirke gerekir.

Fasulye kolay haşlanması için bir gece önceden soğuk suda bekletilir ya da fasulye doğrudan düdüklü tencerede haşlanır. Yarı pişmiş halde ateşten indirilir ve süzülür. Sonra tencereye konur ve soğuk su eklenir. Pişme sürecinde suyunu çekerse, soğuk su eklenir. Pişmeye yakın noktada fasulyeye kıyılmış kereviz yaprağı, pırasa, sarımsak, kırmızı biber ve defne yaprağı eklenir. Fasulye piştiğindeyse, kıyılmış maydanoz, kişniş, kekik (taze ya da kuru), reyhan ilave edilir ve 2-3 dakika daha pişirilir. Yemek bu şekilde yeneceği gibi, fasulye tahta bir kaşıkla iyice ezilerek ve biraz sirke ile çekilmiş bir çorba kaşığı cevizle karıştırılarak da tüketilir. Tahta kaşıkla ezilen fasulyeye Gürcüce "amolesili lobio" denir. Lobio yaygın olarak mçadi ve turşu ile yenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]