Little Mix

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ŞeymaÖzn (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.48, 7 Ocak 2017 tarihli sürüm (→‎Perrie Louise Edwards)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Little Mix
Başladığı yer İngiltere
Tarzlar Pop,R&B, Hip-Hop, Rock
Etkin yıllar 2011-günümüz
Müzik şirketi Syco, Columbia
Resmî site www.little-mix.com
Üyeler Perrie Edwards
Jesy Nelson
Leigh-Anne Pinnock
Jade Thirlwall

Little Mix, eski adıyla Rhythmix, İngiliz 4 kızdan oluşmaktadır. Üyeleri; Perrie Edwards, Jesy Nelson, Leigh-Anne Pinnock ve Jade Thirlwall'dır. Grup üyeleri yarışmaya başta solo olarak katılmış fakat Bootcamp (Acemi Kampı) aşamasında başarı sağlayamamışlardır. Jüri üyelerinden Kelly Rowland, seçmelerde tüm grup üyelerine onları bir kız grubunda görmek istediğini söylemiş ve kızlar solo olarak başarısız olunca yarışmaya grup olarak devam etmelerini önermiştir. Yarışmanın ilk üç haftası Rhytmix adıyla yarışan grup, 4. haftada isimlerini Little Mix olarak değiştirmiştir. Kızlar yarışma esnasında Jessie J'in davetiyle bir konserinde şarkıcıya eşlik etmişler ve çeşitli galalara katılıp performans sergilemişlerdir. Grup X Factor yarışmasının 8. sezonuna katılmış ve finalde Marcus Collins'in şarkısını söyleyerek birinci olmuşlardır. Grup XFactor tarihinde 1. olan ilk gruptur. Yarışmadan sonra Cannonball'ı coverlayarak ilk single parçalarını yayınladılar. Grup yarışma sırasındayken N-Dubz grubundan Tulisa Contostavlos onlara akıl hocalığı yapıyordu.

Grup ilk albümlerini 2012 kasım ayında DNA adı altında yayınladı. "Wings" adını verdikleri şarkıları 25 Temmuz 2012'de, albümle aynı ismi taşıyan teklileri ise 19 Ekim 2012 tarihinde yayınlandı. Devamında "Change Your Life" 31 Ocak 2013 tarihinde, Missy Elliott ile birlikte söyledikleri "How Ya Doin'?" 4 Nisan 2013 tarihinde çıkmıştır. 2. albüm olan Salute Kasım 2013'te yayınlandı, Little Mix grubu ayrıca 'Sports Relief' için 'Word Up' şarkısını coverlayarak Liberya için 57 milyon dolar bağışta bulunmuştur. Little Mix, Get Weird ismindeki 3. albümlerini Kasım 2015'te çıkarmışlardır. "The Get Weird Tour" sadece Birleşik Krallık kapsamında yapılan bir tur olmasına rağmen 400K+ bilet ve 24,5M$ gelir ile tüm zamanların en çok gelir elde eden 5. turudur. Grup 4. albümleri olan Glory Days'i 2016'nın Kasım ayında yayınlamışlardır. Albüm yılın son çeyreğinde yayınlanmasına rağmen 2016'nın en çok satan kız grubu albümü olmuştur.

Üyeler

Perrie Louise Edwards

Perrie Louise Edwards (d. 10 Temmuz 1993) South Shields, İngiltere'lidir. Little Mix grubunun en genç üyesidir. Annesinin adı Deborah'dır. Jonnie adında bir ağabeyi vardır.Takma adı Pezz'dir. 1.63 boyunda ve 54 kilodur. Ünlü olmadan önce okullarda şarkı söylermiş ama hiçbir zaman iyi bir şarkıcı olacağını düşünmemiştir. Abisi Jonnie ile büyümüştür. Anne ve babası erken yaşta ayrılmıştır. Annesinin ismi Debbie babasının ismi Alex’tir. Göz rengi mavidir. Her türlü yemeği sever. En sevdiği şarkıcı Steve Perry’dir. Hobilerinin yemek yemek ve uyumak olduğunu söyler. X Factor UK tarışmasına Alanis Morissette'in "You Oughta Know" şarkısıyla katılmıştır.

Jesy Nelson

Jessica Louise Nelson (d.14 Haziran 1991) Romford,Londra'lıdır. İkizler burcudur. Londra'da büyümüştür. Göz rengi yeşildir. 60 kilodur. Boyu 1.63’tür. Annesinin adı Janis'tir. Jonathan ve Joseph adlı iki erkek kardeşi vardır. Yetenekli şarkıcı ortaokuldan sonra drama, müzik ve tiyatro eğitimi aldığı okullara kaydolmuştur. Ardından müzisyen olmaya karar verip kariyerinde bu doğrultuda ilerlemeye başlamıştır. 2011 yılında 20 yaşında iken tek başına “The X Factor” ismindeki müzik yarışmasına katılması onun kariyerindeki ilk ciddi adımı atmasını sağlamıştır.  Yarışmaya Jazmine Sullivan'in "Bust Your Windows" şarkısıyla katılmıştır.

Leigh-Anne Pinnock

Leigh-Anne Pinnock (d.4 Ekim 1991)High Wycombe, Buckinghamshire'lidir. Burcu terazidir. Anne ve babası 2009 yılında boşanmıştır. Sarah ve Sian-Louise adında iki kız kardeşi vardır. Çocukluk yıllarında müziğe büyük ilgisi olan genç şarkıcı 9 yaşından beri ciddi anlamda şarkı söylediğini, o zamanlar sahip olduğu kareoke makinesinin bu anlamda önemli olduğunu ve şarkıcılık kariyerinin temellerini o dönemlerde attığını ifade etmiştir. Leigh Anne ablası Sarah ile birlikte kendilerini “The Spice Girls” grubunun üyeleri gibi hissetmişler onları taklit etmişlerdir. “Little Mix” grubu ile ünlü olmadan önce Pizza Hut’ta kadın garson olarak bir süre çalışmıştır. Leigh Anne Pinnock 2011 yılında 20 yaşında iken tek başına “The X Factor” ismindeki müzik yarışmasına katılması onun kariyerindeki ilk ciddi adımı atmasını sağlamıştır. Yarışmaya Rihanna'nın Only Girl şarkısı ile katılmıştır.

Jade Thirlwall

Jade Amelia Thirlwall (d.26 Aralık 1992) South Shields,Tyne and Wear'lıdır. Burcu oğlaktır. Bekar annesi Norma ve erkek kardeşi Karl ile büyümüştür. Jade Thirwall henüz 3 yaşındayken şarkı söylemeye başlamış 15 yaşına kadar Steps Dance ve Fitness” eğitimi almıştır. Buradaki dans öğretmeni onun iyi bir şarkıcı olduğunu keşfetmiştir. Dansta ilerleme kaydettiği zaman muhtemelen bir star olabileceğini çünkü yetenekli olduğunu ifade etmiştir.Jade Thirwall gittiği lisede de sesi ile bilinir olmuş sınıf aktiviteleri için ve okul genelinde düzenlenen konserlerde sahneye çıkmıştır. Jade Thirwall  2008 ve 2010 yıllarında iki defa The X Factor” ismindeki müzik yarışmasına katılmış fakat elenmiştir. Elenmesine sebep olarak yetenekleri değil kendine olan güven eksikliği gösterilmiştir. Jade Thirwall 2011 yılında 19 yaşında iken tek başına tekrar katıldığı yarışmada dünyaca ünlü “the Beatles” grubunun “I Want to Hold Your Hand” ismindeki şarkıyı seslendirmiştir. Jade Diversity grubundan Sam Craske ile ilişkisi vardı.Şuan ise The Struts grubundan Jed Elliot ile çıkmakta. İdol aldığı kişi ünlü şarkıcı Beyoncé'dir.

Kaynakça