Lingua Libre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lingua Libre
SahipWikimedia France
OluşturanWikimedia France
URLlingualibre.org
Ticari?Hayır
Site türüDil kayıt aracı, Çevrimiçi dil ortamı kitaplığı
Kullanılabilir dil(ler)Çokdilli
Başlama tarihiAğustos 2016 (7 yıl önce) (2016-08)
Geçerli durumAktif

Lingua Libre, Wikimedia France tarafından oluşturulmuş bir çevrimiçi iş birliği projesi ve aracıdır. Özgür lisans altında iş birliğine dayalı, çok dilli, görsel-işitsel bir konuşma külliyatı oluşturmayı amaçlamaktadır.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Lingua Libre, sözlü (ses kaydı) veya imzalı (video kaydı) herhangi bir dildeki kelimeleri ve kaydetmeyi sağlar.

2017'de Montreal'de Atikamekçe konuşan biriyle yapılan bir kayıt.

Sözcükler konuşmacıya yerinde, önceden oluşturulmuş bir liste şeklinde veya mevcut bir Wikimedia kategorisi olarak sunulur. Konuşmacı ekranda görüntülenen kelimeyi okur ve yazılım, okunan kelimeden sonra bir sessizlik algıladığında bir sonraki kelimeye geçer.[1] Açık kaynaklı yazılım Shtooka [fr]'dan ödünç alınan bu ses kaydedici, yaratıcısı Nicolas Vion'un yardımıyla saatte birkaç yüz kelimeyi kaydetmeyi mümkün kılar. Kayıtlar daha sonra web istemcisinden otomatik olarak Wikimedia Commons medya kitaplığına yüklenir.

2021 baharında Lingua Libre, Strazburg'daki bir yangın nedeniyle çevrimdışıydı.[2] Ancak hiçbir ses kaydı kaybolmadı.[3]

Kayıtların kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıtlara Lingua Libre veya Wikimedia Commons üzerinden erişilebilir. Esas olarak diğer Wikimedia projelerinde, örneğin Vikisözlük girişlerini veya Vikipedi maddelerindeki özel isimleri göstermek için kullanılabilirler.[1]

Kayıtların bir dil öğretimi bağlamında yeniden kullanılması öngörülmektedir. Dil öğrenenler, telaffuzları ücretsiz olarak indirebilir ve popüler bir sözlük yazılımı olan GoldenDict'te kullanabilir.[4] Böylece ses kayıtları GoldenDict üzerinde internet bağlantısına ihtiyaç duymadan “Telaffuz Sözlüğü” olarak kullanılabilmektedir.

Kayıtlar ayrıca doğal dil işleme projelerinde, örneğin Mozilla'nın DeepSpeech konuşma tanıma motorlarını çalıştırmak için yeniden kullanılır.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Sabine Buchwald (4 Ağustos 2019). "Wie Wikipedia Bairisch lernt". Süddeutsche Zeitung (Almanca). 12 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "sueddeutsche" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "France : un incendie se déclare au datacenter OVHcloud de Strasbourg". French Wikinews (Fransızca). 11 Mart 2021. 13 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Lingua Libre 2.3 - Phoenix Edition ǃ". Meta Wikimedia. 19 Mart 2021. 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "GoldenDict: Dictionary with Wikipedia integration". gHacks Tech News. 10 Temmuz 2017. 9 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Modèle français 0.4 pour DeepSpeech v0.6". Mozilla Discourse. 10 Mart 2020. 10 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.