Limfjord

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Limfjord'un Danimarka'daki konumu.
Kış aylarında Limfjord

Limfjord ya da Lim Fiyordu (Danca: Limfjorden), Danimarka'da, Jutland Yarımadasının kuzeyinde, Kuzey Denizini Kattegat'a bağlayan ve Vendsyssel'le Thy bölgelerini anakaradan ayıran boğaz.

Uzunluğu 180 km'dir. Koylar ve adacıklarla dolu bir dizi fiyorttan oluşan boğaz, orta kesiminde 24 km genişliğinde bir lagüne açıldıktan sonra Aalborg ve Kattegat arasında daralır. En derin yeri 15 m'dir. Bazı kesimleri oldukça sığ olduğundan gemilerin işleyebilmesi için derinleştirilmiştir. Boğazın Vikingler döneminde açık olan Thyborøn'daki batı çıkışı ortaçağda mille kapanmış ve bunun sonucunda fazla suların boğazın doğu ucundan Kattegat'a boşaltan tatlı su gölleri oluşmuştur. Kuzey Denizi'ndeki gelgit sonucu, 1825'te boğazın batı ucu yeniden denize bağlanmış ve çıkışı açık tutmak için 1875'te Thyborøn Kanalı açılmıştır.

İşlek bir denizyolu olan boğaz istiridye ve midyeleriyle de ünlüdür. Kıyılarda bolca rastlanan kül ve kil moler denen hafif özel tuğlaların yapımında kullanılır. Boğazdaki en büyük ada Mors, başlıca limanlar ise Aalborg, Nørresundby, Løgstør, Nykøbing Mors ve Thisted'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]