Lilium bosniacum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lilium bosniacum
Lilium bosniacum.JPG
Lilium bosniacum
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Liliales
(Tek çenekliler)
Sınıf: Zambakgiller

Lilium bosniacum, Bosna-Hersek'te yetişen bir zambak türüdür. Zlatni Ljiljan (Boşnakça Altın Zambak) ve Bosanski Ljiljan (Boşnak Zambağı) olarak da bilinir.

Lilium bosniacum'lar genellikle kapanır sonra açar ve daha sonra yeniden kapanırlar. Çeşitli moleküler çalışmalar[1], Lilium carniolicum'un bir alt türü olduğunu desteklemektedir. Lilium bosniacum, bu sebeple Lilium albanicum ve Lilium jankee ile birlikte Lilium carniolicum'dan türemiş bir çeşit olarak incelenmektedir. Diğer taraftan kapsamlı DNA analizleri[2], bu grubun polyphyletik olduğunu göstermektedir.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Soğan: Oval, 6–7 cm çap, sarımsı.

Sap: 30–90 cm.

Yapraklar: dağınık, uçları yukarı doğru kıvrık, uçları tüylümsü dar mızraksı yaprak.

Çiçekler: Bir salkımda 1-6, öne eğik, güzel kokulu. Tepaller aşağı doğru kıvrık, Türklerin tipik miğfer şekline benzer, balmumu benzeri doku, sarıdan turuncuya çalan renkler, yaklaşık 6 cm çap.

Tohumlar: Hipogeal çimlenme. Çiçeklenme zamanı ~Temmuz. 2n=24.

Köken: Bosna-Hersek.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ I. Resetnik, Z. Liber, Z. Satovic, P. Cigic, T. Nikolic:Molecular phylogeny and systematics of the Lilium carniolicum group (Liliaceae) based on nuclear ITS sequences, in: Plant Systematics and Evolution, 265: 45–58 (2007)
  2. ^ Muratović, E., Bogunić, F., Soljan, D., & Siljak-Yakovlev, S. 2005: Does Lilium bosniacum merit species rank? A classical and molecular-cytogenetic analysis. Pl. Syst. Evolution 252: 97–109.