İçeriğe atla

Liam Aiken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Liam Aiken
Liam Aiken (2006, Toronto Film Festivali)
DoğumLiam Padraic Aiken
7 Ocak 1990 (34 yaşında)
New York City, New York, ABD
MeslekOyuncu
Etkin yıllar1997—günümüz

Liam Padraic Aiken (d. 7 Ocak 1990), Amerikalı oyuncudur. En çok Talihsiz Serüvenler Dizisinin filminde oynadığı Klaus Baudelaire rolü ile bilinmektedir.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aiken, Manhattan, New York, ABD'de doğdu. Bill Aiken ve Moya Aiken'in tek çocuğuydu. Babası Bill, MTV kanalında çalışıyordu fakat 1992 yılında öldü. Annesi Moya ise İrlandalı. İlk Ford Motor Company Windstar reklamında oynadı. Liam 7 yaşındayken, A Doll's House adlı Broadway müzikalinde oynadı. Aynı yıl Henry Fool adlı yapımda Parker Posey'in oğlunu oynadı. Okul parasına ihtiyacı olduğu için annesi onun oyunculuğa devam etmesini istedi. Liam ise oyunculuğu eğlenceli bulunca oyunculuğa devam etmeye karar verdi.

1998 yılında Liam, Stepmom adlı filmde Susan Sarandon'un küçük oğlunu oynadı. 2001 yılında Sweet November adlı filmde Abner rolünü oynadı. 2002 yılında Road to Perdition adlı filmde Tom Hanks'in küçük oğlunu oynadı. 2003 yılında Good Boy adlı filmde Owen Baker karakterini oynadı. 1999 yapımı The Sixth Sense adlı filmde Cole Sear rolünü geri çevirdi çünkü annesi onun ölümlü bir filmde oynaması için çok küçük olduğunu düşünüyordu. Bu yüzden rolü 1988 doğumlu Haley Joel Osment oynadı. Liam Harry Potter filmde Harry Potter rolünü oynayacaktı fakat film İngiltere'de geçtiği için rol Daniel Radcliffe'e verildi. 2004 yılında ise Liam Talihsiz Serüvenler filminde 12 yaşındaki yetim Klaus Baudelaire rolünü oynadı.

Aiken şu an Dwight-Englewood Okulu'na gidiyor. 2008 yılında mezun olacak. Punk müziği çok seviyor ve bas gitar, klasik gitar ve biraz da bateri çalıyor. Tom Morello gibi gitar çalmak istiyor. Saint Levi adlı grupta gitar çalıyordu fakat grup 2007 başına dağıldı. Kes adında bir köpeği var. Köpeğinin adını Kes adlı filmi izledikten sonra koymuş.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]