Leyla Navaro

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Leyla Navaro, Türk psikolog ve psikoloji yazarı.

İstanbul Üniversitesi psikoloji lisans, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans mezunu olan Leyla Navaro, kişisel gelişim ve bireysel potansiyel oluşumu konusunda çalıştı. Yurt içi ve yurt dışında, yazılarla ve uygulamalarla seminer ve grup çalışmalarında bulundu.

İlk kitabını 1987 yılında yazan Navaro, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmakta, kurucusu olduğu Nirengi Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde sürdürmektedir. Yazarın ayrıca; IAGP Uluslararası Grup Psikoterapileri Derneği yönetim kurulu üyeliği, ve Türk Psikologlar Derneği Akademik Kurul üyeliği bulunmaktadır.

Leyla Navaro'nun tanınması, Beni Duyuyor musun kitabıyla olmuştur.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İki Boy Ufak Pabuç Depresyonda Kadın - Erkek Farklılıkları, Mayıs 2002, (6.Basım) Remzi Kitabevi, ISBN 978-975-14-0866-2

Depresyonun kadın ve erkekte farklı nedenler ve şekillerde yaşanması, farklı başa çıkma yollarına değinen bir kitap.

Kadınlık ve erkekliğin nasıl öğrenildiği, günlük yaşamımızda duygu ve davranışlarımızı nasıl etkilediği, bağlılık ve bağımlılıkta kadın/erkek farkılıkları ve nedenlerini açıklayan bir eser.

  • Bir Cadı Masalı Kızgınlık, Güç ve Cinsel Roller Üzerine, 1999, (6. Basım) Remzi Kitabevi, ISBN 978-975-14-0689-7

Öfke ve kızgınlığın kadınlar ve erkekler tarafından nasıl ve neden farklı yaşandığı, çatışmalar ve güç kullanımında farkılıkları açıklayan bir kitap.

Beni Duyuyor musun?, Leyla Navaro'nun, "el kitabı" sayılabilecek önemli bir yapıtıdır. Klasik ana - baba eğitim kitaplarından farklı olarak; sadece 'söylenenleri duyma'nın ötesinde, çocukla anne ve baba arasındaki gerçek iletişimin, bilgi, sezgi, sevgi, akılcı ve tutarlı davranışlarla nasıl desteklenerek sağlanabileceğinin anlatıldığı kitap, bilimsel verilere dayanan yol gösteren, aydınlatıcı bir yapıttır.

Kıskançlık, haset ve rekabette kadın/erkek farklılıklarını belirleyen bu kitap, bu konudaki görüş ve deneyimlerini paylaşan uluslararası uzmanların makalelerini de kapsamaktadır.