Lester Bird

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Lester Bryant Bird (d. 21 Şubat 1938, New York), Antigualı eski sporcu ve siyasetçi. Bird, Karayipler'de Küçük Antiller'in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen Antigua ve Barbuda'da 1994 ile 2004 yılları arasında başbakanlık görevinde bulunmuştur.

Bird ülkenin ilk başbakanı olan ve Antigua ve Barbuda'nın önemli siyasetçilerinden biri olan Vere Cornwall Bird'in oğludur. İlk olarak 1971 yılında siyasete atılan Bird, senatoya seçilmiştir. 1994 ve 1999 yılları seçimlerinden galibiyet ile çıkan partisi Antigua İşçi Partisi ile iktidarı ele alan Bird, 2004 seçimlerinde galibiyetle ayrılamaması sonucu makamı seçimin galibi Birleşik İlerici Partisi lideri Baldwin Spencer'a devretmiştir.

Eski bir sporcu olan Bird 1959 yılında Batı Hint Adaları Federasyonu adına katıldığı Pan Amerika Oyunları'nda uzun atlama dalında bronz madalya kazanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lester Bird, Antigua vision, Caribbean reality : perspectives of Prime Minister Lester Bryant Bird, Londres, Hansib, 2002, Sayfa 324
Siyasi görevi
Önce gelen
Vere Cornwall Bird
Antigua ve Barbuda Başbakanı
1994–2004
Sonra gelen
Baldwin Spencer