Leonardo Bistolfi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Leonardo Bistolfi
Genel bilgiler
Doğum adı Leonardo Bistolfi
Doğum 14 Mart 1859(1859-03-14)
Casale Monferrato
Ölüm 2 Eylül 1933 (74 yaşında)
La Loggia
Uyruk İtalyan
Alanı Heykel
Sanat eğitimi Brera Güzel Sanatlar Akademisi
Katıldığı akımlar Sembolizm

Leonardo Bistolfi (14 Mart 1859 - 2 Eylül 1933), İtalyan sembolizminin önemli İtalyan heykeltıraşı.

Bistolfi, Casale Monferrato, Piedmont, kuzey batı İtalya'da Giovanni Bistolfi, ahşap heykeltıraş bir baba ile Angela Amisano'nun oğlu olarak dünyaya geldi.

1876'da Milano'daki Brera Güzel Sanatlar Akademisi'ya girdi, orada Giosuè Argenti'nin öğrencisi oldu. Araştırma görevlisi ve çalışma ile birlikte, son yıllarda Brera Güzel Sanatlar Akademisi Antonio Fontanesi, Francesco Filippini yakındır. 1880'de Torino'daki Accademia Albertina'da Odoardo Tabacchi'yle çalıştı.

İlk çalışmalarını Le lavandaie (‘Çamaşırcı Kadın’), Tramonto (‘Günbatımı’), Vespero (‘Akşam’), Boaro ve Gli amanti 'yi (‘Sevgililer’) 1880 ile 1885 yılları arasında ortaya çıkardı. Çalışmaları Milano Scapigliatura'sından etkilendi.

1882'de Cimitero Monumentale olarak bilinen Turino mezarlığında Brayda'nın mezarlığı için L'Angelo della morte 'yi (‘Ölümün Meleği’) yaptı. 1883'te Accademia Albertina için ressam Antonio Fontanesi'nin büstünü yaptı. Bu çalışmaları Simgeciliğe yönelikti ve bu yönelimden hiçbir zaman vazgeçmedi.

1883'ten 1914'e kadar Bistolfi pek çok büst, madalya ve portre yaptı. Bu eserlerin arasında Piyemonteli ressam Lorenzo Delleani, Vittorio Emanuele II İtalya'nın kralları ve Umberto I, kriminolog Cesare Lombroso, yazar Edmondo De Amicis ve yayımcı ve gazeteci Emilio Treves de vardır.

1890'ların başında Accademia Albertina'nın onur üyesi ve Circolo degli Artisti'nin (Sanatçı Çevreleri) sekreteri oldu.

1892'de Sacro Monte di Crea'nın XVI no.lu şapelini süslemekle işe başladı.

1893'te Maria Guesberti ile evlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu makalenin şimdiki hâli İtalyanca Vikipedi'deki aslına dayanarak çevrilmiştir, erişim tarihi: 27/2/2007.