Leochares

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leochares
Doğum M.Ö. 4. yy.
Atina
Ölüm M.Ö. 4. yy.
Uyruk Antik Y unan
Alanı Heykel
Ünlü yapıtları Versay Dianası, Apollo Belvedere

Leochares (YunancaΛεοχάρης) M.Ö 4. yüzyılda yaşamış Atinalı yunan heykeltıraştır.

Helenistik dönem Antik Yunan heykel sanatının en önemli sanatçılarındandır. Antik dönemin yedi harikasından biri olan Halikarnas mozolesinin yapımında çalışan dört heykeltıraştan birisi idi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatı hakkında kesin bilgiler bulunmaz. M.Ö. 360 civarında Atina’da dünyaya geldiği düşünülür.[1] Delfi, Olympiya ve özellikle Atina'da çalışmış olan sanatçı, Antik dönemin yedi harikasından biri olan Halikarnas mozolesinin yapımında çalışan dört heykeltıraştan birisi idi. Ünlü yapıtın batı cephesi bezemelerini onun yaptığı kabul edilmektedir.

Louvre Müzesi’nde bulunan ünlü Versay Dianası heykelinin, onun M.Ö. 325 civarında yaptığı orijinal eserin Roma kopyası olduğu kabul edilir. Ayrıca Roma kopyası Vatikan Müzesi’nde bulunan Ganymedes ve Kartal ile Belvedere Apollonu heykellerinin de orijinallerini onun yaptığı düşünülür.

Makedonya kralı II. Filip’in M.Ö. 338’de Chaeronea Savaşı’ndaki galibiyetinin anısına sanatçıya kendisinin ve ailesinin) heykellerini yaptırmıştır. Olympia'daki binalardan biri olan Philippeion’da buluann heykeller fildişi ve altından (Krizelefantin) yapılmıştır. Aayrıca, Deli'de Büyük İskender'i bir aslan avında gösteren tunç heykelin yapımında ünlü heykelci Lysippus'la birlikte çalıştığı düşünülür.

Onun ve benzeri M.Ö. 4. yüzyıl sanatçılarının 2000 yıl sonraki Barok dönemi etkilediği söylenir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Leochares (4th century BC), Viusaal-ars-cork.com sitesi, Erişim tarihi:08.09.2015". 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2015. 

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]