İçeriğe atla

Lenkeran Ovası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan

Lenkeran Ovası (Azerice: Lənkəran ovalığı), Güney Azerbaycan'da Hazar Denizi kıyısındaki dar bir ova şerididir. Kendi içinde Aral-Hazar Çöküntüsünün bir uzantısı olan Kura-Aras Ovası'nın güneye doğru uzantısıdır. Adını Lenkeran şehrinden almıştır.

Güneye Talış Dağları ile sınırlanır ve Astara'da İran'a ulaşır. Hirkan Milli Parkı'nın ("Moskova Ormanı") düz kısmı Lenkeran Ovası içinde yer almaktadır. Moskova Ormanı, Hazar Hyrcanian karma ormanlarının ovaların çoğunu kaplayan ve daha sonra tarım için temizlenen tek korunmuş bölümüdür.[1] Bununla birlikte, ovada ekili olmayan tek arazi olan ormanlık olmayan arazide, (kısmen Lenkeran Ovası Azerbaycan için tarımsal üretkenliği açısından çok değerli olduğu için) bir ağaçlandırma programı bulunmaktadır. Bu arazi, Moskova Ormanı'ndan sonra ovada ikinci orman olacak ve yeniden ağaçlandırıldığında, ovadaki Hirkan Milli Parkı'nın ek bir parçası olacak.

Nemli yarı subtropikal iklime sahip ova, çay, pirinç ve narenciye tarlalarının bulunduğu bir yerdir. Lenkeran Ovasında maksimum yıllık yağış 1.600 mm ila 1.800 mm arasındadır ve Talış Dağları ile Azerbaycan'ın en yüksek yağış miktarıdır.

Hayvan Adı Resim
Sazhorozu Porphyrio poliocephalus
Bayağı aynak Plegadis falcinellus
Flamingo Phoenicopterus ruber
Turaç Franco linus francolinus
Kuğu Cygnus
Anser Anser
Sakarmeke Fulica atra

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "www.ecotourism.aznet.org/naturalobjects/girkan.html - Сервис регистрации доменов и хостинга *.RU-TLD.RU". www.ecotourism.aznet.org. 16 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2020. 
  2. ^ Heptner, V. G.; Sludskij, A. A. (1992) [1972]. "Tiger". Mlekopitajuščie Sovetskogo Soiuza. Moskva: Vysšaia Škola [Mammals of the Soviet Union. Volume II, Part 2. Carnivora (Hyaenas and Cats)]. Washington DC: Smithsonian Institution and the National Science Foundation. ss. 95-202.