Lelantin Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Lelantin Savaşı
Lelantine War-tr.svg
Tarih MÖ 8. yüzyıl sonları
Bölge Eğriboz, Yunanistan
Sonuç Halkis'in Eretria'yı yenilgiye uğratarak Lelantin Ovasını ele geçirmesi.
Taraflar
Eretria ve müttefikleri Halkis ve müttefikleri

Lelantin Savaşı, Euboia (bugün Evvoia, Eğriboz) Adasındaki Halkis ve Eretria kentleri arasında koloni anlaşmazlıkları ve ticari rekabet sonucunda çıkan savaş (MÖ 8. yüzyıl sonları).

MÖ 8. yüzyılda Euboia'da meydana gelen Lelantin Savaşı'nın tarafları olan Halkis ve Eretria olması ve ilk kolonizasyon hareketlerinin bu şki kent tarafından başlatılması dikkat çekicidir.[1] İtalya'daki Cumae'yi birlikte kuran (İÖ y. 750) iki kentin arasındaki anlaşmazlık Eski Yunan dünyasını da ikiye ayırdı. Samos (Sisam), Korinthos, Tesalya ve Erythrai Halkis'in, Miletos, Megara ve Khios (Sakız) ise Eretria'nın yanında yer aldı.

Birbiriyle pek bağlantılı olmayan bir dizi çarpışma biçiminde gelişen ve adını Eretria ve Halkis'i ayıran Lelantin Ovasında Tesalya süvarilerinin Halkis adına kazandığı çarpışmadan alan savaşın kesin bir sonuca ulaşmadığı sanılmaktadır. İki taraf çok değişik yerlerde girişilen başka çarpışmalarda karşı karşıya geldi. Batıda Korinthoslular Eretria kolonicilerini Korfu'dan, Halkisliler ise Megaralıları Sicilya'daki Leontini'den çıkardılar. Messina Boğazı'nın her iki kıyısını da elinde tutan Halkisliler Sicilya'daki en verimli tarımsal bölgelerde koloniler kurdular. Doğuda Halkis'in müttefiki Samos hızla geriledi. Eretria Euboia Adasında en önemli kent durumuna gelirken müttefikleri Miletos ile Megara gelişerek Boğaziçi'nin en iyi kesimlerinde koloniler kurdular.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]