Lejyon V Alaudae

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lejyon V Alaudae, zaman zaman Gallica olarak da bilinen ve MÖ 52 yılında Jül Sezar tarafından yerli Galyalılardan toplanan Roma lejyonu. Amblemi Fil olan lejyon'un cognomen'i Alaudae idi ve Galyalıların giydiği tipik miğferlerde bulunan sorguç yüzünden Tarla kuşuna benzetilmelerinden dolayı verilmişti.

V Gallica, mevcudu Roma yurttaşı olmayan eyalet askerlerinden oluşturulan ilk Roma lejyonudur. Sezar lejonun finansmanını kendi olanaklarıyla karşılamış ancak lejyon sonradan Roma Senatosu tarafafından tanınmıştır. V Alaudae, Sezar'ın en cesur lejyonlarından biri olarak, MÖ 49 yılına kadar Galya savaşları boyunca görev yapmış ve sonradan Hispanya'ya gönderilmiştir. 41 ve MÖ 31 yılları arasında Marcus Antonius'un hizmetinde bulunan lejyonun Actium'da savaşmış olması muhtemeldir. Antonius'un intiharının ardından Lejyon MÖ 30 yılı civarında Augustus'un ordusuna katılmıştır.

Amblemleri olan Fil, MÖ 46 yılındaki Thapsus Savaşı sırasında başarıyla karşı koydukları bir fil saldırısı onuruna ödül olarak verilmiştir.

V Alaudae'nin katıldığı bilinen çarpışmalar:

Lejyon 70 yılındaki Batavi isyanı'nın bastırılmasında görev yapmış ve isyan sırasında oldukça güç anlar yaşamıştır.

Lejyon V Alaudae'nin varlığı 86 yılında sona erdi. Komutanları Praetorian Prefect Cornelius Fuscus ile birlikte Daçyalılara karşı yapılan Birinci Tapae Savaşı sırasında tüm mevcudu yok edildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]