Lefkoşa Posta Dairesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lefkoşa Posta Dairesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Sarayönü mevkiinde posta işlemlerinin yapıldığı mekândır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Lefkoşa Posta Dairesi binası, 1925 yılında İngiliz sömürge idaresi tarafından yaptırılmıştır. 1960 yılına kadar Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından posta hizmetleri için kullanılan bu binada, Türkler ve Rumlar birlikte çalışmışlardır. Daha sonraki yıllarda, Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Postalarını kurarak; binayı da bu kurumun merkezi haline getirdi.

1984 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, 28/1984 sayılı Posta Dairesi Kuruluş, Görev ve Çalışma Yasası ile Posta Dairesi Müdürlüğü oluşturuldu.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, 1989 yılına kadar Lefkoşa Merkez Postanesinin bir ve ikinci katlarını kullandı.

Eski Eserler Dairesinin listesindeki binalardan biri olan Lefkoşa Merkez Postanesi, 23. 12. 2002 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın denetim ve tahsisine verildi.

Bugünkü kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lefkoşa Merkez Postanesi, 23. 12. 2003 tarihinde resterasyonu tamamlanarak hizmete yeniden başladı. Böylelikle, Posta Dairesine ait kalıcı bir binanın kent ve ülkeye kazandırılmış oldu.

Bugün binanın bodrum katında, tevziatçı bölümü ile pul deposu, zemin katta gişeler, ayrım bölümleri, Lefkoşa Şube Amiri ile muhasebe servisi bulunmkatadır. Birinci ve ikinci katlar ise, müdürlüğün kullanımındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Caretta & Caretta, yıl: 4, nr. 1, Ekim 2004, s. 52-60.