İçeriğe atla

Lee Krasner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lee Krasner
Lee Krasner (1983)
DoğumLena Krassner
27 Ekim 1908(1908-10-27)
Brooklyn, New York,  ABD
Ölüm19 Haziran 1984 (75 yaşında)
New York,  ABD
MeslekRessam
Tanınma nedeniResim Sanatı, kolaj
HareketSoyut dışavurumculuk
Evlilik
Jackson Pollock
(e. 1945; ö. 1956)

Lenore " Lee " Krasner (27 Ekim 1908 - 19 Haziran 1984 doğumlu Lena Krassner ), kolaj konusunda uzman olan Amerikalı bir soyut dışavurumcu ressamdı. Jackson Pollock ile evliydi. İkisinin tarzı arasında çok fazla geçiş olmasına rağmen, ilişkileri bir süre onun bu katkısını gölgede bıraktı. Krasner'in George Bridgman ve Hans Hofmann'dan etkilenen eğitimi, özellikle insan anatomisinin tasvirinde yoğunlaştı ve bu, Pollock'un daha sezgisel ve yapılandırılmamış eserlerini zenginleştirdi.

Krasner şimdi, 20. yüzyılın başlarındaki sanatla savaş sonrası Amerika'nın yeni fikirleri arasında bağlantı kuran, soyutlama için önemli bir geçiş figürü olarak görülüyor ve çalışmaları müzayedede yüksek fiyatlar alıyor. Ayrıca Museum of Modern Art'ta retrospektif sergisi olan az sayıdaki kadın sanatçıdan biridir.

Popüler kültürde

[değiştir | kaynağı değiştir]

Krasner, kocası Jackson Pollock'un hayatını konu alan Pollock (2000) filminde Marcia Gay Harden tarafından canlandırılmıştır. Harden, filmdeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı.

John Updike'ın Seek My Face (2002) adlı romanında ana karakterin yaşamının önemli bir kısmı Krasner'ınki üzerine kuruludur.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]