Lazika Ayaklanmaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lazika Ayaklanmaları Bizans ve Pers hegemonyasına karşı 541, 548 ve 697'de Lazika'da gerçekleşmiş ayaklanmalardır.

541 İsyanı[değiştir | kaynağı değiştir]

İran ve Bizans arasında 532'de "Sürekli Barış" antlaşması imzalandıktan sonra, İmparator I. Justinianus Lazika'da Petra kale kentini (Bizans yönetiminin kalesi) inşa etti, ticarette bir tekel kurdu ve Lazika'nın kale şehirlerine Bizans garnizonları yerleştirdi. Bütün bunlar ve Bizans yetkililerinin keyfiliği, durumdan memnun olmayan Lazika halkının 541'de ayaklanmasına yol açtı. İsyancılar Sasaniler'den yardım istedi. 542'de Pers ordusu Lazika'ya ilerledi ve Lazika'da hakimiyet kurmak için Bizans ve Persler arasında yirmi yıl süren Lazika Savaşı (542-562) başladı.

548 İsyanı[değiştir | kaynağı değiştir]

542'de Pers ordusu Lazika'yı işgal etti, ancak ülkede Persler tarafından baskı uygulandı ve kısa süre sonra Lazika'yı fethetme niyetinde oldukları ortaya çıktı. Ayrıca, Bizans ile ticaretin kesilmesi Lazika'yı ekonomik yönden kötü etkiledi. Lazikalıların memnuniyetsizliği giderek artıyordu. Şah Hüsrev, Lazika'da bir yer edinmeye çalıştı, bu amaçla II. Gubaz'la anlaşmazlıkları bulunan Lazika soylusu Parsansi'ye kralı öldürme talimatı verdi. Ancak Parsansi bu görevi krala bildirdi ve bunu 548'de Lazika İsyanı izledi.

697 İsyanı[değiştir | kaynağı değiştir]

7. yüzyılın sonunda, Lazika bir Bizans eyaleti oldu: Bizanslılar kralın yetkilerini feshetti ve Lazika hükümdarına Bizans imparatorunun patriği unvanı verildi. 697 yılında, Patrici Sergius Barnucus liderliğindeki Lazika'nın hoşnutsuz halkı ve yönetici çevreleri, Bizanslılara karşı ayaklandı ve yardım için Araplara yöneldi. Araplar, Lazika'nın kalelerini ele geçirdi. Orduları 705-711 yıllarında Tsihe-Goci'de ve Kodor Vadisi'ndeki bazı kalelerde bulunuyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gozalişvili G., VI. Yüzyılda Iberia-Lazika için Bizans ve İran arasındaki mücadele, "TSU Works", 1944, cilt. 26 B;
  • Canaşia S., Arabism in Georgia, Works, Cilt. 2, Tiflis, 1952;