Lazer diyot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lazer diyot

Lazer diyot, doğrudan elektrik akımıyla pompalanan bir diyotun diyotun bağlantı noktasında kalıcı koşullar yaratabildiği LED'e benzer bir yarı iletken cihazdır.[1]

Voltaj tarafından tahrik edilen katkılı p-n-geçişi, bir elektronun bir delik ile yeniden birleştirilmesine izin vermektedir. Elektronun daha yüksek bir enerji seviyesinden daha düşük bir seviyeye düşmesi nedeniyle, yayılan bir foton şeklinde radyasyon üretilir. Bu kendiliğinden emisyondur. Uyarılmış emisyon, süreç devam ettirildiğinde üretilebilir ve ayrıca aynı faz, tutarlılık ve dalga boyuna sahip ışık üretir.

Yarı iletken malzemenin seçimi, günümüzün lazer diyotlarında kızılötesinden UV spektrumuna kadar değişen yayılan ışının dalga boyunu belirlemektedir. Lazer diyotlar, fiber optik iletişim, barkod okuyucular, lazer işaretçiler, CD/DVD/Blu-ray disk okuma/kayıt, lazer baskı, lazer tarama ve ışık huzmesi aydınlatma gibi geniş bir kullanım alanına sahip, üretilen en yaygın lazer türüdür. Lazer diyotlar, beyaz LED'lerde bulunana benzer bir fosfor kullanımı ile genel aydınlatma için kullanılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Larry A. Coldren; Scott W. Corzine; Milan L. Mashanovitch (2 Mart 2012). Diode Lasers and Photonic Integrated Circuits. John Wiley & Sons. ISBN 978-1-118-14817-4. 11 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]