Lavazza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luigi Lavazza S.p.A.
Kuruluş 1895
Kurucu Luigi Lavazza
Genel merkezi İtalya,
Ürün Kahve
Website https://www.lavazza.it/it.html

Luigi Lavazza S.p.A. (İtalyanca telaffuz: [laˈvattsa]), bir İtalyan kahve ürünü üreticisidir. Torino'da 1895 yılında Luigi Lavazza tarafından kuruldu ve başlangıçta Via San Tommaso 10'daki küçük bir bakkaldan işletildi. Lavazza S.p.A.'nın işi şu anda Lavazza ailesinin üçüncü ve dördüncü kuşakları tarafından yönetilmektedir.

Kahve[değiştir | kaynağı değiştir]

Lavazza dünyanın her yerinden kahve ithal etmektedir. Bu ülkeler, Güney Amerika'da Brezilya ve Kolombiya, Orta Amerika'da Guatemala, Kosta Rika ve Honduras, Afrika'da Uganda, Asya'da Endonezya ve Vietnam ve Kuzey Amerika'da Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'dır. Sürdürülebilir üretim kaygısı şirketin Tierra'yı geliştirmesine yol açtı! Projesi, Honduras, Kolombiya ve Peru'da sürdürülebilir bir tarım programı olarak, Kahve kalitesini ve bu toplulukların çevresel ve çalışma koşullarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.[1]

"İtalya'nın En Sevdiği Kahve" olarak tanıtan şirket, İtalya'da 20 milyon kahve satın alan ailelerin 16 milyonunun Lavazza'yı seçtiğini iddia etmektedir.[2] Bugün sunduğu ürünler arasında şu ürünler bulunmaktadır: Qualità Oro, Qualità Rosso, Club, Caffè Espresso, Il Perfetto Espresso, Caffè Crema, Gran Aroma Bar, Süper Crema, Crema e Gusto, Krema ve Aroma, Üst Sınıf, Grand'Espresso, Dek (kafeinsiz) ve kahve kapsülleri A Modo Mio, "Espresso Point" ve BLUE.

Perakende[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, bir dizi perakende kahve dükkanı işletiyor ("Il Caffè di Roma" ve "Espress"). Dükkanlar, evde kullanılmak üzere geleneksel kahve içeceklerinin yanı sıra bütün fasulye ve öğütülmüş kahveyi de sunuyor.

Şirket[değiştir | kaynağı değiştir]

1895 yılında İtalya'nın Torino kentinde kurulan Lavazza, dört kuşak boyunca aynı isim ile aileye aittir. Dünyanın yedinci sıralama kahve küvücüsü olarak, günümüzde Lavazza, %47'nin üzerinde bir pazar payıyla (kaynak Nielsen) İtalya'daki perakende pazar lideridir. 2700 çalışanı ve 1.340 milyon euro (2013) satış gerçekleştirmiştir.

Şirketin İtalya'da dört, yurtdışında iki olmak üzere altı üretim tesisi bulunmaktadır ve 90'dan fazla ülkede ilişkili firmalar ve distribütörler aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Lavazza, günümüzde üretiminin %46'sını ihraç etmektedir.

Lavazza, "farklı kahve türlerini farklı coğrafi bölgelerden birleştirmenin sanatını" harmanlama kavramını keşfetmeyi, kurulduğu ilk günlerinden beri inanmaktadır ve bunu tüm ürünlerinin ayırıcı bir özelliği olarak iddia etmektedir. Şirket ayrıca porsiyon kahve sistemlerinin üretimi ve satışı konusunda 25 yıllık tecrübeye sahiptir.

Günümüzde Lavazza, uluslararası bir üniversite ağı ve bilimsel araştırma merkezleriyle devam eden ortaklıklar yoluyla bu bölümde dört platform işletiyor. 1979'da şirket, "espresso çalışmasına adamış" "kahve araştırması için Luigi Lavazza Merkezi" ni kurdu ve her yıl 30 bine yakın kişinin eğitim alması için Lavazza Eğitim Merkezi, dünyadaki 50'den fazla kahvehane ağına dönüştü.

2002 yılında kurulan Lavazza Vakfı tarafından teşvik edilen faaliyetler arasında olan Tierra projesi, Rainforest Alliance ile ortaklaşa kahve üreten ülkelerdeki insanların yaşam koşullarına odaklanarak "en iyi nihai ürün kalitesini" sağlamaya yönelik araştırma yapmaktadır.[3]

Lavazza Milano'da düzenlenen Expo 2015'te, İtalyan Köşkü'ndeki resmi kahvedir.

Lavazza Şubat 2016'da Carte Noire ve Merrild markalarını Jacobs Douwe Egberts'ten satın aldı.

Lavazza, Mayıs 2017'de Kanada merkezli Kicking Horse Coffee'nin %80 hissesini satın aldı.[4]

Takvim[değiştir | kaynağı değiştir]

1991'den beri Lavazza, dünyanın önde gelen fotoğrafçılarından bazılarının moda fotoğrafçısı olan "Lavazza Takvim" i üretti. Takvim satın almak için uygun değildir.

Katkıda bulunan kişiler: Annie Leibovitz, 2009'da; David LaChapelle, 2002'de; Helmut Newton, 1993 ve 1994'te; Ellen Von Unwerth, 1995'te; Eugenio Recuenco, 2007'de; Ve Erwin Olaf, 2005'te.

Takvim kavramsal moda fotoğrafçılığı için bir show haline geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "When coffee is Lavazza". Spotlight. Italian Institute for Foreign Trade. 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2007. 
  2. ^ "2004-2006". Lavazza History. Lavazza. 19 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2007. 
  3. ^ "Learn more about Lavazza's CSR initiative ¡Tierra!". www.lavazza.us. 2 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2016. 
  4. ^ kicking-horse-coffee-bought-by-italian-giant

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]