Lav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
31.200.18.163 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 15.52, 26 Şubat 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pahoehoe cinsi lavların oluşturduğu on metre yükselikte bir "çeşme", Hawaii, ABD
Hawaii Yanardağlar Milli Parkında Pāhoehoe tip lav' akıntısı; az viskoziteye sahip olup akıcı olan lavlara Hawaiicede akıcı anlamına gelen Pāhoehoedan dolayı Pāhoehoe lavı adı verildi. Aksine daha fazla viskoziteye sahip olup akıcılık özelliği taşımayan lavlara, soğuduğunda lavların üzerinde yürüyen Hawaiililerin acıdan çıkardıkları ses aa (ünlem) dan dolayı Aa lavı adı verildi. (Hawaii Adası, Hawaii eyaleti, ABD, 2007)

Lav, yanardağ patlaması sırasında dışarı çıkan erimiş kayalardır. Yanardağ ağzından ilk çıktığında sıvı haldedir ve sıcaklığı 700 °C ile 1200 °C (1300 °F ve 2200 °F) arasındadır.

Lav çok akışkan olmamasına rağmen (suyun akışkanlık direncinden yaklaşık 100.000 kat fazla) soğuyup katılaşana kadar uzun mesafeler boyunca akabilir. Lavlar akıntı türlerine göre farklılık gösterebilir. Lavın iki çeşidi vardır; aa ve pahoehoe. Aa çok yoğun kıvamlı olup konik yanardağları oluşturur. Pahoehoe ("pahoyhoy" olarak okunur) ise aa'ya göre çok akışkan olup yassı yanardağları oluşturur. Aa ve pahoehoe adları ilk olarak Hawaii yerlileri tarafından kullanılmıştır.