İçeriğe atla

Lausitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lausitz
Lausitz, Łużyce, Łužica, Łužyca, Lužice
Tarihi bölge
Lausitz arması
Arma
ÜlkelerAlmanya
Polonya
En büyük şehirCottbus/Chóśebuz
Zaman dilimi[[UTCOAS]] (+1)
 • Yaz (YSU)[[UTCOAYS]] (+2)
Dil adası olarak Lausitz (1880), yeşil renkli ve ortada

Lausitz (Almanca: Lausitz, Yukarı Sorbca: Łužica, Aşağı Sorbca: Łužyca, Lehçe: Łużyce, Çekçe: Lužice, Latince: Lusatia) Almanya ve Polonya arasında bölünmüş Orta Avrupa'da tarihi bir bölgedir. Bölge Sorb halkının yurdudur. Doğudaki Bóbr ve Kwisa nehirlerinden batıdaki Pulsnitz ve Kara Elster nedenlerine kadar uzanır, bugün Almanya'nın Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde ve ayrıca Batı Polonya'nın Aşağı Silezya ve Lubusz voyvodalıklarında bulunur.

Tarihsel olarak, Lausitz birkaç farklı ülkenin toprağı oldu. Üç yüzyıl boyunca Bohemya Tacı Toprakları'nın (Çek Toprakları olarak adlandırılan) bir parçası olan Habsburg Monarşisi'ne ve ondan Saksonya Elektörlüğü'ne geçti. Büyük kısmı 1815'te Prusya Krallığı'na geçti ve tüm bölge 1871'de Almanya ile birleşti. Doğu Almanya'nın Kızıl Ordu tarafından işgali ve 1945'te bölünmesinden sonra, Lausitz'in Lusatian Neisse nehri boyunca doğu kısmı Potsdam Anlaşması uyarınca Polonya'ya devredildi. Yeni kurulan Polonya-Alman sınırı Oder – Neisse hattı olarak bilinir hale geldi. Bugün Polonya'da kalan kısmında, 1945'ten sonra Almanca konuşan insanların bölgeden sınırdışı edilmesi ve Lehçe konuşan insanların yeniden yerleşimi sonucunda Lehçe konuşulur ve Almanya'da kalan kısmında Almanca dışında bir azınlık Yukarı Sorbca ve Aşağı Sorbca dilini konuşur. Lausitz'in en büyük şehri Cottbus'tur (Aşağı Sorbça: Chóśebuz).

Adı, Almancaya Lausitz olarak geçmiş olan Sorbça kelime łužicy "bataklıklar" veya "su deliği" anlamına gelir. Lusatia, kelimenin İngilizce ve Latin dillerinde kullanılan Latinleşmiş formudur.

Dağlık Lausitz bölgesinin görüntüsü
20. yüzyıldan kalma Sorbça ve Almanca isimlerle Lausitz'in haritası

Lausitz hem doğal hem de tarihsel olarak farklı iki bölümden oluşur: Güneyde engebeli "yukarı" bölüm (Oberlausitz) ve Kuzey Avrupa Ovası'na ait "aşağı" bölüm (Niederlausitz). Yukarı ve Aşağı Lausitz arasındaki sınır kabaca Senftenberg'deki Kara Elster nehrinin seyri ve Lusatian Neisse'deki Silezya şehri olan Przewóz'un doğuya doğru devamı olarak belirlenmiştir. Komşu bölgeler doğuda Silezya, güneyde Bohemya, batıda Meissen'nin Margraviate'si ve Saxe-Wittenberg Dükalığı ve kuzeyde Brandenburg'un Margraviate'sidir (Mittelmark).

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]