İçeriğe atla

Lauri Törni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lauri Törni
Doğum28 Mayıs 1919(1919-05-28)
Viipuri, Finlandiya
Ölüm18 Ekim 1965 (46 yaşında)
Phước Sơn, Güney Vietnam
Defin yeriArlington Ulusal Mezarlığı
Bağlılığı Finlandiya
 Almanya
 ABD
BranşıFinlandiya Ordusu
Waffen SS
ABD Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları1938-1965
RütbesiYüzbaşı (Finlandiya)
Hauptsturmführer (Nazi Almanyası)
Binbaşı (ABD)
Çatışma/savaşlarıII. Dünya Savaşı
Vietnam Savaşı
Ödülleri
Demir Haç (2. Sınıf) Üstün Uçuş Haçı

Lauri Törni (28 Mayıs 1919 - 18 Ekim 1965), daha sonra Larry Thorne, Kış ve Devam savaşları sırasında görev alan ve II. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nda görev yapmış Fin asker. Törni Fin, Alman ve ABD (Larry Thorne adıyla) olmak üzere üç bayrak altında savaşmıştır.

Lauri Törni, Kış Savaşı'nda ve Devam Savaşı'nda Fin Ordusu subayı olarak nihayetinde yüzbaşı rütbesi kazandı; II. Dünya Savaşı'nda Doğu Cephesi'nde Kızıl Ordu ile savaşırken Waffen-SS Fin Gönüllü Taburu'nda Waffen-SS yüzbaşısı (Larry Laine takma adıyla); ve "Larry Thorne" takma adı altında Vietnam Savaşı'nda ABD Ordusu Özel Kuvvetleri'nde görev yaptı.

Torni, Vietnam Savaşı sırasında bir helikopter kazasında öldü ve ölümünden sonra binbaşı rütbesine terfi etti. Kalıntıları otuz yıl sonra bulundu. Resmi olarak 2003 yılında teşhis edilen cesedi 26 Haziran 2003'te Arlington Ulusal Mezarlığı'na gömüldü; Waffen-SS'nin orada defnedildiği bilinen tek eski üyesidir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Insane Soldier Who Fought In 3 Different Armies". www.youtube.com. 25 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2020 – YouTube vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]