İçeriğe atla

Laurel Clark

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Laurel Blair Clark
Doğum 10 Mart 1961(1961-03-10), Iowa, ABD
Ölüm 1 Şubat 2003 (41 yaşında)
Eğitimi School of Medicine and Public Health, Wisconsin-Madison Üniversitesi, William Horlick High School
Meslek Astronot

Laurel Blair Clark, NASA astronotu, tıp doktoru, Birleşik Devletler Donanması Kaptanı ve Uzay Mekiği görev uzmanıydı. Clark, Uzay Mekiği Columbia felaketinde altı mürettebat üyesiyle birlikte öldü. Ölümünden sonra Kongre Uzay Onur Madalyası ile ödüllendirildi.

 • 1979: William Horlick Lisesi, Racine, Wisconsin'den mezun oldu.
 • 1983: Alınan Bilim Bachelor içinde derecesine Zooloji dan Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden
 • 1987: Wisconsin Üniversitesi-Madison'dan Tıp alanında doktora aldı

Clark, Havacılık ve Uzay Tıp Derneği ve ABD Donanma Uçuş Cerrahları Derneği'nin bir üyesiydi. Ayrıca Racine, Wisconsin'deki Olympia Brown Üniteryen Evrenselist Kilisesi'nin bir üyesiydi.

Laurel Clark, Mekiğin arka güvertesindeki yukarı pencereden bakıyor

Tıp fakültesi sırasında Clark, Mart 1987'de Birleşik Devletler Donanması Deneysel Dalış Biriminde Dalış Tıbbı Departmanı ile aktif görev eğitimi verdi . Tıp fakültesini bitirdikten sonra 1987'den 1988'e kadar Ulusal Deniz Tıp Merkezi'nde pediatri alanında lisansüstü tıp eğitimi aldı . Ertesi yıl, Connecticut, Groton'daki Naval Undersea Medical Institute'da Donanma denizaltı tıbbi subay eğitimini ve Florida, Panama City'deki Deniz Dalış ve Kurtarma Eğitim Merkezi'nde dalış tıbbi subay eğitimini tamamladı . Clark, Radyasyon Sağlığı Görevlisi ve Denizaltı Tıp Görevlisi olarak atandı. Daha sonra Denizaltı Filosu 14 Tıp Bölümü Başkanı olarak atandı .Holy Loch, İskoçya. Bu görev sırasında, Donanma dalgıçları ve Donanma Özel Harp Birimi İki SEAL'ları ile daldı ve ABD denizaltılarından birçok tıbbi tahliye gerçekleştirdi. İki yıllık operasyonel deneyimden sonra, Denizaltı Tıbbi Görevlisi ve Dalış Tıbbi Görevlisi olarak atandı.

Clark ki Donanma Uzay Tıp Enstitüsü'nde hava yoluyla hasta eğitiminin altı ay geçiren NAS Pensacola içinde Pensacola, Florida ve Donanma Uçuş Cerrah olarak tayin edildi. O istasyonundan olduğunu MCAS Yuma, Arizona ve Uçuş Cerrahı Deniz Saldırı Filosu 211 (VMA-211), bir Deniz Piyade olarak atanan AV-8B Harrier filosundan. Biri Batı Pasifik'e denizaşırı olmak üzere birkaç konuşlandırma yaptı, zorlu ortamlarda tıp uyguladı ve birden fazla uçakla uçtu. Filosu, başarılı bir şekilde konuşlandırılması nedeniyle Yılın Deniz Saldırısı Filosu ödülünü kazandı. Daha sonra Deniz Uçağı Grup 13 (MAG-13) için Grup Uçuş Cerrahı olarak atandı .

Astronot adayı olarak seçilmeden önce, Deniz Uçuş Görevlisi, NAS Pensacola'da taktik jetler için gelişmiş eğitim filosu olan Eğitim Filosu 86 (VT-86) için Uçuş Cerrahı olarak görev yaptı . Clark, Ulusal Tıp Denetçileri Kurulu tarafından Kurul Onayına sahipti ve Wisconsin Tıp Lisansına sahipti. Askeri nitelikleri arasında Radyasyon Sağlık Görevlisi, Denizaltı Sağlık Görevlisi, Dalış Sağlık Görevlisi, Denizaltı Tıbbi Görevlisi ve Deniz Uçuş Cerrahı vardı. Temel Yaşam Desteği Eğitmeni, İleri Kardiyak Yaşam Desteği Sağlayıcısı, İleri Travma Yaşam Desteği Sağlayıcısı ve Hiperbar Odası Danışmanı idi.

STS-107 uçuşu sırasında Astronot Laurel Clark

Nisan 1996 yılında NASA tarafından seçilen Clark bildirildi Johnson Uzay Merkezi'nde yer Houston, Teksas'ta Ağustos 1996'daki  o bir misyon uzmanı olarak uçuş atama almaya hak kazanan, eğitim ve değerlendirme iki yılın tamamlanmasının ardından. Temmuz 1997'den Ağustos 2000'e kadar Clark, Astronaut Office Payloads / Habitability Branch'de çalıştı. Clark, uzayda 15 gün, 22 saat ve 21 dakika kayıt yaparak STS-107 ile uçtu .

Uzay uçuşu deneyimi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Laurel Clark, STS-107 sırasında Laurel Clark, Mekiğin arka güvertesindeki yukarı pencereden bakıyor

Ana madde: STS-107

STS-107 Columbia - 16 günlük uçuş, özel bir bilim ve araştırma göreviydi. Günde 24 saat değişen iki vardiya halinde çalışan ekip, yaklaşık 80 deneyi başarıyla gerçekleştirdi. Clark'ın biyobilim deneyleri, Wisconsin memleketi yakınlarındaki Milwaukee medyasıyla yaptığı röportajda ölümünden sadece günler önce tartıştığı gibi, uzayda bahçeciliği de içeriyordu . STS-107 görevi, 1 Şubat 2003'te Columbia'nın parçalandığı ve mürettebatının planlanan inişten 16 dakika önce yeniden giriş sırasında öldüğü zaman aniden sona erdi .

Clark ayrıca sırasında kokpit içindeki kaydedilen Columbia ' küçük bir dijital kamera yer atmosferinin içine s iniş.

Clark'ın arkadaşlarına ve ailesine gönderdiği son mesaj, Columbia'dan gönderilen bir e- postaydı .  E-postanın yayımlanan metninde Clark, gezegeni muhteşem olarak nitelendirdi ve zamanının çoğunu Uzay Sehpasında ve Dünya'nın manzaralarından uzakta çalışarak geçirmesine rağmen, "ne zaman baksam, muhteşem. " Dünya'nın fotoğraflarını çekmenin zor olduğunu fark etti, "Parmaklarımı çapraz tutarak keskin bir odakta olduklarını söyledi." Clark ayrıca mikro yerçekiminin insan fizyolojisi üzerindeki ilgi çekici etkilerinden bazılarını paylaştı, örneğin "neredeyse var olmayan" susuzluk hissi nedeniyle yeterince sulu kalmaya sürekli meydan okuma gibi.

Ödüller ve süslemeler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Clark, aşağıdakiler dahil çok sayıda nişan ve kişisel süsle ödüllendirildi:

Yeterlilik işareti

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişisel süslemeler

[değiştir | kaynağı değiştir]

sembolü ölümünden sonra ödül gösterir.

 • Asteroid 51827 Laurelclark, Clark için seçildi.
 • Clark Tepesi Columbia Hills üzerinde Mars Clark için seçildi.
 • Ay krateri Apollo'nun bir iç krateri olan L. Clark, Clark için seçildi.
 • Florida Teknoloji Enstitüsü'ndeki Columbia Village Suites'teki Clark Hall, onun adını almıştır. [ kaynak belirtilmeli ] Dairelerin başlangıçta Crane Creek Suites olarak adlandırılması planlanmıştı, ancak 2008 yılında Columbia mürettebatının anısına yeniden adlandırıldı . [ alıntı gerekli ]
 • Racine, Wisconsin'deki Laurel Salton Clark Hatıra Çeşmesi onun adını almıştır.
 • 2004 yılında, Deniz Havacılık ve Uzay Tıbbı Enstitüsü, Clark ve David M. Brown'un ardından Pensacola'daki Havacılık ve Uzay Tıbbı Akademik Merkezini seçti
 • Maryland, Bethesda, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'ndeki Clark Oditoryumu, onun adını taşıyor ve ona ait üniformaları, eğitim kılavuzlarını ve kişisel eşyaları sergiliyor. [ alıntı gerekli ]
 • İskoç grup Runrig, 2016 albümü The Story'de Clark'a saygılarını sunar . Son parça olan "Somewhere", sesinin kaydedilmesiyle sona erer.  Clark bir Runrig hayranıydı ve Runrig'in "Running to the Light" filmiyle uyandırma çağrısı yaptı. Onunla 2001 The Stamping Ground CD'sini uzaya götürdü . Mekik patladığında CD Dünya'da bulundu ve ailesi tarafından gruba sunuldu.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategoriler:Kongre Uzay Onur Madalyası Sahipleri/1961 doğumlular/2003 ölümleri/20. yüzyıl Üniteryanları/21. yüzyıl Üniteryanları/Teksas'ta kaza sonucu ölümler/Amatör radyo insanları/Amatör radyo kadınlarıAmerikan astronotlarıAmerikan askeri doktorlarıRacine, Wisconsin'li insanlarAmerikan Üniteryen EvrenselcilerAmerika Birleşik Devletleri'ndeki havacılık kazalarında veya olaylarda öldürülen havacılarAmes, Iowa'dan insanlarDoktor astronotlarSavunma Üstün Hizmet Madalyası SahipleriNASA Üstün Hizmet Madalyası SahipleriUzay Mekiği Columbia felaketDenizaltılarBirleşik Devletler Donanması astronotlarıBirleşik Devletler Donanması Tıbbi Birlik memurlarıKadın Birleşik Devletler Donanması subaylarıWisconsin Üniversitesi - Madison mezunlarıWisconsin Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı MezunlarıKadın astronotlarArlington Ulusal Mezarlığı'ndaki gömülerUzay Mekiği programı astronotlarıBirleşik Devletler Donanması kaptanları[1]

 1. ^ "laurel clark". 4 Aralık 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi.