Launchpad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Launchpad
URLhttps://launchpad.net/
Site türüLinux
Kullanılabilir dil(ler)İngilizce
Geçerli durumEtkin

Launchpad, özgür yazılımla ilgili yazılım geliştirme, bakımı gibi olaylarda kullanıcıların yer almasına olanak sağlayan bir ağ uygulaması ve sitesidir. Canonical Ltd. tarafından geliştirilmiştir ve şu anda 18.000 projeye ev sahipliği yapmaktadır. Answers, blueprints, bugs, code ve translations gibi bölümleri vardır.

Dağıtımlarda kullanılan pek çok program Launchpad aracılığıyla çeviri takımlarının belirlediği öncelik sıralamasına göre askıya alınır. Ve tüm dağıtım kurulum aşamasındaki grafiksel ekrandan hata mesajlarına kadar satır satır çevirilir. Yapılan çevirilere üye olan herkesin katkıda bulunabilmesi ve otokontrol mekanizması geliştirerek kullanıcıların birbirini denetleyebilmesi amaçlanmıştır.

Hata raporlama sisteminde ise programda karşılaşılan hatalarla ilgili çeşitli tartışmalar ile çözüm önerileri sıralanmaktadır.

Kaç kişinin aynı hatadan etkilendiği, hangi sürümde ve donanım özelliklerinde hatanın ortaya çıktığı gibi spesifik sonuçlara ulaşmak ya da hataya sebep olan kısmı ayıklayıp güncelleme yapmak mümkündür. Kullanıcıların yaptığı katkılar, üye olduğu hesap altında karma adı verilen bir sistemle puanlamaya dönüşür. Genellikle bu puanlama sistemi üyelerin çeviri takımlarına kabul edilmesi için gereken yeterliliği belirlemesi için bir ölçü kabul edilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]