Larry Crowne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Larry Crowne
Larry Crowne
YönetmenTom Hanks
Yapımcı
Yazar
Oyuncular
MüzikJames Newton Howard
Görüntü yönetmeniPhilippe Rousselot
KurguAlan Cody
Stüdyo
Dağıtıcı
Çıkış tarih(ler)i27 Haziran 2011 (2011-06-27) (Hollywood)
1 Temmuz 2011 (2011-07-01) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre99 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİnɡilizce
Bütçe$30 million[2]
Hasılat$72 million[2]

Larry Crowne, Tom Hanks ve Julia Roberts'ın oynadığı 2011 Amerikan romantik komedi filmidir Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini, senaryosunu Nia Vardalos ile birlikte yazan Hanks üstleniyor Hikâye, Hanks'in Chabot Koleji'nde okurken esinlenmiştir.[3] Film, beklenmedik bir şekilde işini kaybedip eğitime dönen orta yaşlı bir adam olan Larry Crowne'un hikâyesini anlatıyor. 1 Temmuz 2011'de Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta yaşlı bir Donanma gazisi olan Larry Crowne, kıdemine ve örnek çalışmasına rağmen üniversite eğitiminin olmaması nedeniyle büyük bir mağazadaki işinden kovulur. Boşanmış ve yalnız yaşayan Larry iş bulamaz ve evini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Komşusu Lamar, East Valley Community College'a kaydolmasını ve eğitim almasını önerir.

İşsizlik ödenekleriyle geçinen ve SUV otomobilini sürmeye gücü yetmeyen Larry, Lamar'dan bir scooter satın alır Kolejde daha iyi bir gelecek bulmaya çalışan renkli bir topluluğun parçası olur. Sınıf arkadaşı Talia ona "Lance Corona" adını takar. Aldığı derslerden ikisi, Mercedes Tainot tarafından verilen konuşma ve Dr. Ed Matsutani tarafından verilen ekonomidir Başlangıçta konuşma dersinde mücadele ederken, ekonomide çok başarılıdır.

Mercedes okuldan sonra evde içki içmektedir çünkü eski bir profesörden yazara, sonra da blog yazarına dönüşen Dean'le mutsuz bir evliliği vardır. Gerçekte, Dean günlerini internet pornosuna bakarak geçirmektedir.

Talia, Larry'yi erkek arkadaşı Dell Gordo liderliğindeki bir scooter binicileri kulübüne davet eder. Ayrıca Larry'nin ev dekorunu, saç stilini ve gardırobunu da yeniler. Lokantayı işleten arkadaşı Frank, Larry bir Donanma aşçısı olduğu için ona iki yakasınıı bir araya getirebilmesi için bir iş teklif eder.

Dean'le geçen bir gece korkunç bir şekilde ters gidince, Mercedes bir otobüs durağında yalnız kalır ve Larry ve scooter çetesi onu fark eder. Onu eve bırakmayı teklif eder, isteksizce kabul eder Eve dönerken Dean'in sarhoş araba kullanmaktan tutuklanmasına tanık olurlar.

Mercedes, ön kapısında Larry'yi öpmek ister ve Larry onu tutkuyla öpmeye başlamadan önce kucaklaşırlar. O da seks yapmak ister ama Larry, onun sarhoş durumundan yararlanmak istemeyerek reddeder. Dean ertesi sabah eve geldiğinde tüm eşyalarını ön bahçede bulur.

Evini kaybetmemesinin hiçbir yolu olmadığını anlayan Larry, Ekonomi dersinde edindiği bilgileri stratejik bir haciz başlatmak için kullanır. Bu arada Mercedes, Larry'yi önceki geceki olayları açıklamaması konusunda uyarır ve çok daha genç olan Talia ile romantik bir ilişki içinde olduğu yönündeki yanlış izlenim altında kalır Mercedes'in kendisine olan ilgisinden heyecan duyan Larry'yi hayal kırıklığına uğratır. Bunun yerine çalışmalarına ve yeni işine konsantre olmaya geri döner.

Mercedes, İngilizce öğretmeni Frances'e bir ikinci el mağazası açmak için üniversiteyi bırakacağını söyleyen Talia ile karşılaşır. Orada, Talia ve Larry'nin sadece arkadaş olduklarını öğrenir Daha sonra Frances, boşanması nedeniyle duygusal destek almak için Mercedes'in yanına gelir.

Finaller gelir ve en son Larry planlanır Konuşmasında, Deniz Kuvvetlerindeyken yaptığı dünya seyahatlerini anlatır ve aynı zamanda sınıf arkadaşlarının tüm konularını kendi konusuna dahil etmeyi başarı. Sınıf arkadaşları tarafından büyük bir alkış ve artık hayatında daha mutlu olan ve öğretmenlik tutkusunu yeniden keşfeden Mercedes'ten A-artı notu alır.

Kısa bir süre sonra Mercedes ve Frances, Larry'nin lokantasına gelir Mükemmel bir öğrenci olduğunu bilmesini sağlar ve ona mükemmel bir öğretmen olduğunu söyler. Bir sonraki dönem başladığında, Mercedes'in konuşma kursundaki bazı öğrenciler onun Shakespeare sınıfına kaydolur, ancak Larry onlarla değildir Matsutani'nin ikinci dönem Ekonomi dersini alırken görülür.

Mercedes ofisine yürür ve kapıda Larry'nin yeni dairesinin adresini içeren, Fransız tostu için bir davetiye olan bir notu görür Oraya gider ve öpüşürler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Larry Crowne (2011)". British Film Institute. 22 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2021. 
  2. ^ a b "Larry Crowne (2011)". Box Office Mojo. 3 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2016. 
  3. ^ Tom Hanks (14 Ocak 2015). "I Owe It All to Community College". New York Times. s. A25. 14 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2015. Tom Hanks is an actor, producer and director. His 2011 film "Larry Crowne" was inspired by his years at Chabot College. 

External links[değiştir | kaynağı değiştir]