Laran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Laran
Savaş tanrısı
Bronzetti etrusco-romani, laran (ares-marte) 05.JPG
Sembolleri Mızrak, kılıç, kalkan
Kişisel bilgileri
Eşi Turan
Karşılıkları
Yunan karşılığı Ares
Roma karşılığı Mars

Antik Etrüsk dininde Laran (veya Laurun) savaş tanrısıdır. Sanatta miğfer, zırh, mızrak ve kalkan taşıyan çıplak bir genç olarak tasvir edildi. Yeraltı dünyası ile de ilişkili görünmektedir. Nitelikleri arasında barışı koruma sorumluluğu vardır. Sınırların koruyucu tanrısıdır. Diğer sekiz Etrüsk tanrısı gibi yıldırım kullanabilir. Tapula Capuana'ya göre Laran'ın festivali Mayıs ayında kutlanmaktadır. Laran ayrıca Yunan Ares'in ve Romalı Mars'ın eşitidir. Eşi tanrı Turan'dır.

İsminin Mars'a benzemesinden dolayı öncenden Etrüsk savaş tanrısının Maris olduğu düşünülmüştü, lakin Maris gizemli bir tanrı olduğundan bu asla kanıtlanamadı. Daha sonra Etrüsk savaş tanrısı Lares kabul edildi.

Laran ayrıca başka bir Etrüsk tanrısı olan Lurs ile birlikte sıklıkla gösterildi. İki isim uzun zaman boyunca birbirleriyle ilişkilendirildi.

İbadet[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanıtlar, Etrüsk tanrılarına rahipler tarafından özel yemekler hazırlanabileceğini gösteriyor.  Bulunan bir yazıt, onun onuruna yemeklerin hazırlandığını ima etmektedir.

Laran'ın kült ibadetinin kanıtlarını gösteren bazı yazıtlar bulunmuştur.

Tabula Capuana ayrıca Laran'ın adının yazılışında bir varyant belirtir: Larun.

San Giovenale eyaletlerindeki bir köprünün yakınındaki bir mabette bulunan, iki tanrı Lurs ve Laran arasındaki bağlantıyı gösteren, MÖ 5. yüzyıla ait bir vazo tespit edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]

  1. ^ "İngilizce Vikipedi". 5 Mayıs 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi.