Landespolizei

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.46, 20 Mart 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16824110 numaralı sürüm (→‎İşleyiş: düzeltme AWB ile)
Hamburg'ta Mercedes-Benz polis arabası
Hamburg'tan bir eyalet polisi
Bavyera Polisi'ne ait Alman Eurocopter EC 135 polis helikopteri

Landespolizei (ya da LaPo), Federal Almanya Cumhuriyeti'nde yasalara karşı çıkan durumların giderilmesi için her eyalette devriye gezen birimdir.[1]

Tarihçe

Landespolizei ilk olarak 19. yüzyıl, ülkede çeşitli devletçikler varken ortaya çıkmıştı. Bunlardan en önemli ikisi Prusya Gizli Polisi ve Bavyera Gizli Polisi idi. Almanya, Otto von Bismarck döneminde tek devlet haline gelince, ülkedeki eyaletler ve değişik yerleşim birimleri kendi Landespolizei teşkilatını kurdu. Şehirlere ve kasabalara yayılan bu teşkilatlarda, yeni yasaların uygulanması ve kent yaşamının daha iyi kontrol altına alınması amacıyla polis sayısı arttırıldı.

Nazi Almanyası'nda, bütün eyalet ve şehirlerdeki polis teşkilatları Ordnungspolizei adı verilen ve 1936-1945 yılları arasında etkin olan teşkilata dahil edildi.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra, büyük miktardaki mülteci ve zorunlu olarak göç ettirilmiş insan; aç ve fakirdi. Bu insanlar silahlı gruplar oluşturarak; yağmacılık ve hırsızlık yapmaya başlamışlardı. Askeri Polisler, bu kişilere karşı başarılı olamadı. Bu yüzden Batı Almanya'yı işgal eden ABD, İngiltere ve Fransa, ülkede kendi polis teşkilatlarına benzeyen sivil polis teşkilatının kurulmasına izin verdi. Bu üç ülke merkezi, amiliter ve demokratik polis teşkilatını vurgulamışlardı. Daha sonraları bu merkezi güç, eyalet düzeyine indi ve hemen hemen bugünkü şeklini aldı.

Doğu Almanya'da kurulan askeri polis gücü Volkspolizei, Almanya'nın yeniden birleşmesi ile diğer polis gücüne karıştı ve bugünkü polis gücü doğdu.

İşleyiş

Eyalet polisleri, daha etkili olabilmek amacıyla alt birimlere ayrılmıştır. Bunlar:

Notlar

Dış bağlantılar