Lan topolojileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

BUS[değiştir | kaynağı değiştir]

Host üzerinde 1 bilgisayar aktiftir. Bir bilgisayar ağa bilgi göndermek için hattın boş olup olmadığını bilmelidir. Eğer hat boşsa veri hatta gönderilir. Katmanlar arası iletişim ile veri aktarımı yapılır. Eğer aynı anda gönderim olursa bir dizi gönderilmiş gibi olacaktır ve bilgisayarlar bu diziyi yanlış bilgi gönderimi gibi algılayacaklardır. Buna Collusion Detection denir.

Topoloji görsel bir şekil ya da bir ağın yapısı olarak düşünülebilir. Bu şekil bilgisayar ağındaki beliren fiziksel dizaynlarla örtüşmez. Bir evdeki bilgisayarlar bir çember şeklinde kurulabilir ama bu onun çember topolojiyi yansıttığı anlamına gelmez

Herhangi bir belirli ağ yalnızca fiziksel ve mantıksal bağlantıların yapılandırılmasındaki grafiksel haritalarla notların arasının oluşturduğu bütünle son şeklini alır. Ağ topolojisi çalışması grafik teorisini kullanır. Notlar arasındaki uzaklıklar, fiziksel bağlantı noktaları, yürütme değerleri ve sinyal çeşitleri iki ağ arasında farklılık gösterebilir ve yine de bu iki ağın topolojisi tanımlanabilir.

Ring[değiştir | kaynağı değiştir]

Token isimli bir bilgi ağda dolaşır. Token'a sahip bilgisayar veri gönderme hakkına sahiptir. Buradaki standart IEEE 802.5 standardıdır. Burada gerçekleşen işlemler Data Link Layer'da gerçekleşir.