Lale Aytaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lale Aytaman
Türkiye Büyük Millet Meclisi
20. Dönem Milletvekili
Görev süresi
24 Aralık 1995 - 18 Nisan 1999
Seçim bölgesi 1995Muğla
Muğla Valisi
Görev süresi
6 Temmuz 1991 - 1995
Yerine geldiği Erol Çakır
Yerine gelen Ahmet Cemil Serhadlı
Kişisel bilgiler
Doğum Lale Köseoğlu
11 Haziran 1944 (1944-06-11) (78 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Partisi Anavatan Partisi
Evlilik(ler) Reha Aytaman
Çocuk(lar) 1
Bitirdiği okul İstanbul Üniversitesi

Lale Aytaman (11 Haziran 1944) Türk bürokrat ve siyasetçi. Türkiye'nin ilk kadın valisi olarak 1991-1995 yılları arasında Muğla'da görev yapmıştır.[1]

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lale Aytaman, İstanbul Avusturya Kız Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1962 Phoenix, Arizona'da AFS öğrenci değişimi programına katılmıştır. İstanbul Üniversitesi Alman dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş ve Hamburg'da Alman Dili ve Edebiyatı doktorası yapmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vali Lale Aytaman, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kaymakamlık ziyaretine katılıyor. Kavaklıdere, Muğla, 16 Ağustos 1991.

Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak Almanca dersler vermiştir. 6 Temmuz 1991 tarihinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Muğla valiliği görevine getirilmiş ve bu görevi 1995 yılına kadar sürdürmüştür. 1994-1995 yıllarında Muğla Valisi olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Planlamalar Kongresi Türk Milli Heyeti Başkanlığı yapmış, "Avrupa Planlamaları Çalışma Grubu" başkan yardımcısı olmuştur. Muğla İlinde kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve tütüne alternatif projeler geliştirilmesi kapsamında, geleneksel dokumacılığın korunması için Yeşilyurt Modelini oluşturmuş ve "MELSA"yı kurmuştur (Muğla El Sanatları). Muğla Üniversitesi'nin kurulması, çevreye yönelik faaliyetleri ile öne çıkmıştır.

1995 yılında ANAP'tan Muğla milletvekili seçilmiştir. TBMM Kadının Statüsünü Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. TBMM ANAP Grup Yönetim Kurulu üyeliği ve ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilmiştir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği Milli Heyet Üyeliği yapmıştır. AKPM'de bir Komisyon Başkanlığına seçilen ilk Türk Milletvekili olarak "Çevre, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komisyonu" Başkanlığı yapmıştır. Hâlen AKPM onur üyesidir.

Aile Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Dr. Abdullah Köseoğlu, 1975-1980 yılları arasında Kocaeli senatörlüğü yapmıştır; eski başbakanlardan Nihat Erim, dayısıdır. Emekli Büyükelçi Reha Aytaman ile evlidir. Osman Aytaman (End. Müh) adlı bir oğlu vardır.

Valilik döneminde yaşadığı anıları, Turkuvaz Kitap'tan çıkan İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl adlı kitapta toplamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "vali-lale-aytaman-biyografi". 16 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.