La Rioja (eyalet)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mirada (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.24, 18 Mayıs 2013 tarihli sürüm (Mirada La Rioja eyaleti sayfasını La Rioja Eyaleti sayfasına taşıdı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Provincia de La Rioja
La Rioja Eyaleti

Bayrak Arma
La Rioja Eyaleti bayrağı La Rioja Eyaleti arması
Harita
La Rioja Eyaleti haritası
Eyalet başkenti La Rioja
Yüzölçümü:  
 - Total 89.680 km²
 - İller 14
Nüfus:  
 - Toplam 331.847 (2010)
 - Yoğunluk 3,7 kişi/km²
Saat dilimi UTC-3
Eyalet valisi Luis Beder Herrera
Web sitesi larioja.gov.ar

La Rioja eyaleti (İspanyolca: Provincia de La Rioja) Arjantin'in kuzeybatı kesiminde eyalet. Yüzölçümü 89.680 km²'dir. Güneydoğu kesimini kurak ve yarı kurak düzlükler kaplar. Kuzeybatı kesiminde ise, And sistemine bağlı kuzey-güney doğrultulu dağlar ve yarı kurak vadiler bulunur.


15. yüzyıl sonlarında İnka egemenliğine giren bölgeye, altın ve gümüş arayan İspanyollar 16. yüzyıl sonlarında yerleşti. La Rioja kenti 1591'de Tucumán valisinin girişimiyle altın ve gümüş ayırıcıları tarafından kuruldu. Tucumán ilinin bir parçası olarak Peru Genel Valiliği içinde kalan bölge, 1782'de Córdoba merkezi yönetim bölgesinin bir parçası olarak Río de la Plata Genel Valiliğine bağlandı. 1816'da Córdoba'dan ayrıldıktan ve 1820'de eyalet yapıldıktan sonra 50 yıl süren iç savaşa ve karışıklıklara sahne oldu. 1860'larda Buenos Aires'te etkili ulusal hükümetin kurulmasıyla istikrara kavuştu.

La Rioja'nın başlıca sorunu su kıtlığıdır. Akarsuların cılız olması hem tarımı, hem de madenciliği olumsuz yönde etkilemektedir. Anzulón ve La Rioja suyolları üzerinde kurulu barajlar yalnızca çevredeki yerleşim alanlarının sulama ve elektrik enerjisi gereksinimini karşılar. Yukarı Andlar'daki Brava Gölü (laguna) yakınında azalmakta olan vicuña sürüleri için 1980'de bir koruma bölgesi oluşturulmuştur.