La Pie qui Chante

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
La Pie qui Chante
Michoko.jpg
Tür Gıda
Sahibi Cadbury
Kökeni Fransa
Çıkış 1950

La Pie qui Chante (Türkçe: The Singing Magpie veya okuyan saksağan), 2017'den beri Eurazeo'ya ait bir Fransız şekerleme markasıdır.

1860 yılında Emile Cornillot, bonbon konusunda uzmanlaşmış, Colbert, Lille'deki tesislerinde el yapımı şekerlemeler oluşturmaya başladı. Tatlıların kalitesi, 1885'te Rue de l'Hôital militanı üzerindeki daha büyük yerlere taşınması anlamına geliyordu. 1893'te Rus-Fransız İttifakı'nın imzalanmasından sonra oğlu Louis, Rusyada FRANCORUSSE markası altında pazarlamaya başladı. 1901 yılında Paris'te ikinci bir fabrika ve ikinci bir mağaza açıldı.[1] Babasının ölümü üzerine 19 yaşındaki oğlu George, babasından devraldı. Çeşitlendirmek isteyen şirket, 1925'te karameller üreten Marsilya şirketi La Pie qui Chante'yi satın aldı. 1927'de, Bolşeviklerin artan korkusu ışığında, George şirketin ismini La Pie qui Chante olarak değiştirdi.[2]

Şirket 1933'te Wattignies'teki yeni bir fabrika üssü için Paris'ten ayrıldı. Hareket tamamlandığında Marsilya fabrikası da kapandı. Bu, üretimde genişlemeye ve 1936'dan beri ürettiği en ünlü tatlı Mi-cho-ko'nun piyasaya sürülmesine izin verdi. İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında, fabrika İngiliz Ordusu için bir askeri tedarik deposu haline geldi.[3] Nazilerin işgalinden ve Vichy Fransası'nın kurulmasından sonra, kadın mahkûmlar savaşın sonuna kadar taze şekerler (tarihler, incirler) ürettiler.

Aile savaş sonrası kontrolünü sürdürdü ve 1955'te hem ulusal hem de radyodaki ilk ulusal kampanyalarını destekleyerek ulusal bir satış ağı yarattı. 1960 yılında şirket Fransa'nın Prestige diplomasını aldı. George’un oğlu Pierre’in yönettiği 1959’dan 1965’e kadar şirket, üretim hedeflerinin düşmesi ve otomatik olarak daha fazla ikramiye dahil olmak üzere bir dizi çalışan dostu iş sözleşmesi geliştirmesi başlattı. 1965 yılında, General Foods'un mülkiyetinde olan KBO, Mob's, Femina ve Clausse gibi diğer Fransız şekerleme markalarıyla birleşti.[4] 1972 yılında, La Société Delespaul-Havez ortak markası La Pie qui Chante ile birleştirildi. Anlaşmanın tamamlanmasından sonra, Cornillot'un şirket kuruluna oturacak son üyesi emekli oldu ve 113 yıllık bir derneğe son verdi. 1973 yılında General Food, daha sonra Groupe Danone'un bir parçası olan BSN'ye transfer edilen General Occidental grubuna katıldı. 1997 yılında şirket Cadbury'ye satıldı. Wattignies fabrikası 2003 yılında kapatıldı ve üretim Marcq-en-Barœul'a devredildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]