L.A. Guns

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
L.A. Guns
L.A. Guns'ın 2008 konseri
Genel bilgiler
Köken Los Angeles, Kaliforniya, Amerika
Tarzlar Hard rock, glam metal
Etkin yıllar 1987-günümüz
Müzik şirketi Polydor Records, Spitfire Records, Vertigo Records, Shrapnel Records, Sanctuary Records, CMC International, Black City, Favored Nations
İlişkili hareketler Hollywood Rose, Guns N' Roses, Girl, Brides of Destruction, W.A.S.P., Contraband, Love/Hate, Ratt, Adler's Appetite, Beautiful Creatures
Resmî site Phil Lewis' L.A. Guns
Tracii Guns' L.A. Guns
Üyeler

Phil Lewis' L.A. Guns

Tracii Guns' L.A. Guns

L.A. Guns ismini kullanan, müzikleri 1980'lerde Sunset Strip'de oluşmuş olan sleaze rock alt türü L.A. glam metal'i olan iki Amerikalı glam metal müzik grubu vadır. İlk L.A. Guns oluşumunun üç üyesi arasında, Guns N' Roses'ın ilk oluşum yıllarında dahil olmuş olan, L.A. Guns kurucusu Tracii Guns vardır. L.A. Guns benzer bir grup olan L.A. grubu Hollywood Rose ile birleşmiş, ve daha sonra dağılmıştır.

L.A. Guns, solist Paul Black tarafından tekrar kuruldu ve Tracii gruba dahil oluncaya kadar farklı bir isim kullanıldı. Ve grup, şu an classic grup olarak da bilinen, vokalde Phil Lewis, solo gitarda Tracii Guns, ritim gitarda Mick Cripps, bas gitarda Kelly Nickels ve bateride Steve Riley'ın yer aldığı grup olarak değişti ve başarılı üç albüm çıkardı. 1990'ların başlarında grup gerileme sürecine girdi, birçok üye gruptan ayrıldı ve buna karşılık grupta sayısız üye değiklikleri yaşandı. 1999 yılında classic oluşum konserler için tekrar toplandı ve sonra birleşip albüm yapma kararı aldılar.

2002'de Tracii gruptan ayrılarak Mötley Crüe ve bas gitarist Nikki Sixx ile birlikte Brides of Destruction grubunu kurdu. Diğer grup elemanları değişikliğe uğramadan aralarına gitarist Stacey Blades'i de alarak, Tracii'siz, yeni bir albüm olan Tales from the Strip albümünü yayınladılar. Daha sonra Tracii solo bir grup kurdu ve adını L.A. Guns olarak seçti. Şu an her iki grup ta L.A. Guns adı ile konserlerine devam ediyor.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş yılları (1983-1984)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk L.A. Guns oluşumu 1983 yılında Tracii Guns tarafından kuruldu ve grup, solist Axl Rose, bas gitarist Ole Beich ve baterist Rob Gardner'dan oluşmaktaydı. Axl Rose daha sonra çocukluk arkadaşı Izzy Stradlin ve gitarist Chris Weber ile birlikte Hollywood Rose grubunu kurdu. Bunun üzerine onun yerine Michael Jagosz solist olarak getirildi ve bu oluşumla yapılan tek kayıt olan EP Collector's Edition No. 1 ve derleme albüm Hollywood Raw bonus cd'si yayınlandı.[1][2]

Guns N' Roses, Reformasyon (1985-1987)[değiştir | kaynağı değiştir]

1985'te Tracii ve Rose yeni bir grup kurmak için L.A. Guns ve Hollywood Rose'u birleştirme kararı aldılar. Rose grubun adını her iki grubun isminin karışımı olan Guns N' Roses olarak belirledi ve grup solist Axl Rose, solo gitarist Tracii Guns, ritim gitarist Izzy Stradlin, basçı Ole Beich ve baterist Rob Gardner olarak belirlendi.[3] Kısa süre sonra basçı Ole Beich gruptan ayrıldı ve yerine Duff McKagan geldi; ardından Tracii yerine Slash, baterist Rob Gardner'ın yerine Slash'ın yakın arkadaşı Steven Adler geldi.[4]

Grup, solist Paul Black tarafından, gitarda ex-Dogs D'Amour solisti Robert Stoddard, bateride Nickey "Beat" Alexander ve bas gitarda Mick Cripps olarak tekrar kuruldu. Grubun ismi başlangıçta Faster Pussycat olarak duyuruldu fakat Tracii Guns'ın grubu tekrar dönmesiyle grup adı L.A. Guns olarak değiştirildi.

Kayıtlar için Polygram Records ile anlaşma yapıldı.[5] Daha sonra Paul Black yerine "Girl" grubunun solisti Phil Lewis, gitara Stoddard yerine bas gitarist Cripps, ve kurucu Faster Pussycat basçısı Kelly Nickels gruba dahil oldu.

Grubun üye değişimleri (1995-1999)[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 1995'te Tracii Guns ve Steve Riley, yeni üye Chris Van Dahl ve gitarist Johnny Crypt ile müzik grupları olan Boneyardte çaldıkları görüldü. Kayıtlar sürerken Kelly Nickels gruptan ayrıldı ve Johnny Crypt bas gitara geçmek istedi. Ardından gitar için Ray Gunn gruba dahil edildi fakat 2 parçada gitar çaldıktan sonra bilinmeyen bir nedenle gruptan ayrıldı. 1996'da yeni L.A. guns, beşinci stüdyo albümleri olan American Hardcoreı yayınladı. Bu yeni albüm Vicious Circle albümünden sonra grubun heavy music tarzını yansıttı ve grubun karanlık yüzünü gösterdi. Grup 1996'dan 1997'ye, Tracii'nin gruptan ayrılması, Chris'in Phil Lewis'in gruba tekrar dahil olacağı umuduyla ve grubun kurucularının şan'ı için gruptan ayrılmasına kadar süren bir turne düzenledi. Fakat Phil Lewis teklifi reddetti ve sonra Chris Van Dahl solist olarak Ralph Saenz'ı seçti. Tracii, Steve, Johnny ve Ralph 1997'nin sonlarında ve 1998'in başlarında bir turne düzenlediler ve 6 adet EP Wasted yayınladılar.

Grubun 1998 Rock Asla Durmaz turnesinde Ralph Saenz kendi grubunu kurmak için ayrıldı, ayrılmayla Tracii başka bir solist arayışına girdi. Bang Tango'dan Joe Lesté ve Love/Hate'dan Jizzy Pearl aday olarak kabul edildiler. Joe Lesté 1 hafta kaldı. Tracii ve Steve Jizzy Pearl'i seçip çabucak turneye hazırlandılar. L.A. Guns, Jizzy ile 1998'in sonlarından 1999'un başlarına kadar süren bir club turne düzenledi. Ve prodüktörlüğünü Guns N' Roses'ın gitaristi Gilby Clarke'in yaptığı Shrinking Violet albümünü yayınladılar. Bu yayınlama Johnny Crypt'in ayrılığıyla son buldu. Ray Gunn gruba Johnny Crypt'in pozisyonunda tekrar dahil olduysa da Ocak 1999'da tekrar ayrıldı.

Tekrar birleşme (1999-2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tracii Guns ve Steve Phil Mick, ve Kelly ile tekrar birleşme ve turne hakkında görüştüler. Ve sonra tekrar birşleşme albümü olan Greatest Hits and Black Beauties, Deadline Records tarafından yaklaşık olarak Shrinking Violet ile aynı zamanda yayınlandı.

L.A. Guns Ekim 1999'da tekrar birleşme turnesi için hazırlandılar ve memleketleri olan Hollywood'da prodüktörlüğünü Gilby Clarke'in yaptığı bir live albüm kaydettiler.

Ertesi yıl Live: A Night on the Strip isimli albümü yayınladılar. Birleşmeden sonra Mick ve Kelly summer 2000 turnesine katılamadılar ve onların yerine L.A. Guns'a gitarist Brent Muscat ve basçı Muddy eşlik etti.

Ağustos 2000'de L.A. Guns, Deadline Records ile Cocked & Loadedı Cocked & Re-Loaded olarak tekrar kaydetti ve yayınladı. Mick Cripps 2000'nin sonlarında Nisan 2001de Spitfire Records ile yayınlanan Man in the Moon adlı albüm kayıtları için gruba tekrar dahil oldu. Mick albümde klavye çaldı fakat turneye dahil olmayacaktı. Muddy kısa promo turnesi Man In The Moondan sonra gruptan ayrıldı. 2002 kış Man In The Moon club tour turnesinde Adam Hamilton Mick'in yerini doldurdu.

Tracii'nin ayrılması, Brides of Destruction (2002-2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

Spitfire Records ile anlaşma imzalanmasına rağmen yeni albüm kayıtları yapılırken Tracii Guns L.A. Guns'dan ayrıldı. Ve Nikki Sixx ile ilk olarak Cockstar ismini kullanmak üzere Brides of Destruction'ı kurdu.[6] Gruba solist London LeGrand ve baterist Scot Coogan dahil oldu. Ve 2004'te Billboard 200'de 92 numaraya kadar çıkan Here Come The Brides albümünü yayınladılar[7] Nikki Sixx Ekim 2004 gruptan ayrıldı. L.A. Guns Ağustos 2002'de prodüktörlüğünü Andy Johns'ın yaptığı, Tracii Guns ile yapılan son albüm olan, hayranları ve eleştirmenlerden genelde artı not alan Waking the Dead albümünü yayınladı.[8] Albümdeki OK, Let's Roll parçası Todd Beamer'a (and the people who rushed the cockpit of Flight 93 during the events of September 11, 2001 attacks) adandı.

Phil Lewis' L.A. Guns (2002-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

L.A. Guns'ın geleceği Tracii Guns'ın Brides of Destruction'a geçmesiyle belirsizleşti ta ki Steve Riley ve Phil Lewis'in Hairball John Radio Showda L.A. Guns'ın Tracii Guns'sız devam edeceğini açıklamasına kadar. Ekim 2002'de Tracii Guns'ın ayrılmasının ardından grup gitarist arayışına girdi ve grupta birçok gitarist değişikliği yaşandı. Nihayet Stacey Blades'in L.A. Guns'a gitarist olarak katılmasıyla grup Rips the Covers Off cover albümünü yayınladı. Ardından Ağustos 2005'te Tales from the Strip stüdyo albümü yayınlandı. Bu albüm L.A. Guns'ın Tracii Guns'sız yayınlanan tek albümüdür. (1992'de de Japan-only live albümü yayınlanmıştı).[9]

Phil Lewis'li L.A. Guns 29 Ağustos 2006'da şimdiki grup elemanları ile live derleme albümü olan Loud and Dangerous: Live from Hollywoodu birkaç live parça ile birlikte DVD olarak yayınladı.

2 Ocak 2007'de Phil Lewis'li L.A. Guns, L.A. sleaze rock grubu Buckcherry'nin "Crazy Bitch" parçasını coverladılar. Mart 2007'de basçı Scott Griffin, Adam Hamilton'un yerine geçti.

5 Temmuz 2009'da Beautiful Creatures'ın kurucusu basçı Kenny Kweens, Scott Griffin'in yerine geçti fakat 3rd annual Rocklahoma için Beautiful Creatures'ta hala çalmaktadır.[10][11]

Tracii Guns' L.A. Guns (2006-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

2006'da L.A. Guns gitaristi Tracii Guns, L.A. Guns üyesi kurucu Paul Black, Nickey Alexander ve Brides of Destructionın konser basçısı Jeremy Guns ile The Tracii Guns Band'ı kurudu.[12][13] Grup ABD turnesi için L.A. Guns, Brides of Destruction ve Tracii Guns'ın solo çalışmaları parçalarını kaydetmek üzere çeşitli cover parçaları ile[14] çalışmalara başladı.[12] Bundan önce 2005 yılında Paul Black Black List adında bir demoyu L.A. Guns ile kayıtlar gerçekleştiği sırada 80'lerde yayınlamıştı.[15]

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Phil Lewis' L.A. Guns[değiştir | kaynağı değiştir]

Tracii Guns' L.A. Guns[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Albüm US Certification
1988 L.A. Guns 50 Platinum
1989 Cocked & Loaded 38 Platinum
1991 Hollywood Vampires 42 Gold
1994 Vicious Circle - -
1995 American Hardcore - -
1998 Wasted - -
1999 Shrinking Violet - -
2001 Man in the Moon - -
2002 Waking the Dead - -
2005 Tales from the Strip - -

Live albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Derleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Cover albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Single Sıralama
US Hot 100 US Main Rock UK
1990 "The Ballad Of Jayne" 33 25 53
1991 "Kiss My Love Goodbye" - 16 -
"Some Lie For Love" - - 61
1992 "It's Over Now" 62 25 -

Müzik vidyoları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • One Way Ticket - 1988
 • One More Reason - 1988
 • Sex Action - 1988
 • Electric Gypsy - 1988
 • Bitch is Back - 1988
 • Cry No More - 1988
 • Never Enough - 1989
 • The Ballad of Jayne - 1989
 • I Wanna Be Your Man - 1989
 • Rip and Tear - 1989
 • Malaria - 1989
 • Some Lie 4 Love - 1991
 • Kiss my Love Goodbye - 1991
 • Over The Edge - 1991
 • It's Over Now - 1992
 • Long Time Dead - 1994
 • Tie Your Mother Down - 2005

Videography[değiştir | kaynağı değiştir]

VHS Home Videos[değiştir | kaynağı değiştir]

 • One More Reason (1989)
 • Love, Peace & Geese (1991)

DVDleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hellraisers Ball (2005)
 • The Hollywood Years-Live and Loaded (2007)
 • Loud and Dangerous-Live From Hollywood (2007)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]