L-Manyak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

L-Manyak, Leman dergisinin dergi grubu bünyesinden 1996 yılından beri çıkan aylık mizah dergisidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk önce Bahadır Baruter ve Selçuk Erdem editörlüğünde çıkmaya başlayan dergi beş yıl boyunca Bahadır Baruter'in editörlüğünde yayınlanmaya devam etti. Bu dönemde dergi Bülent Üstün, Cengiz Üstün, Oky, Memo Tembelçizer, Gürcan Yurt, Mehmet Coşkun gibi çizerlere yer vererek Kötü Kedi Şerafettin, Kunteper Canavarı, Cihangir'de Bir Ev, Robinson Crusoe ve Cuma, gibi popüler çizgi romanların doğmasına zemin sağladı ve tirajını arttırdı.

2001 yılında editör Bahadır Baruter ve çizerlerden pek çoğu ayrılarak aynı formattaki Lombak dergisini kurdular. Bu dönemde dergide Robinson Crusoe ve Cuma, Boing Burhan, Dedektif Sanlı, Cabbar Baba gibi popüler karakterler yayınlanmaya; Gürcan Yurt, Bahadır Boysal, Kaan Ertem, Behiç Pek, Mehmet Coşkun (mem-coş), Metin Fidan, Can Barslan, Cengiz Akın ve Felat Delibalta gibi çizerler çizmeye devam ettiler. 2007 yılında Robinson Crusoe ve Cuma'nın çizeri Gürcan Yurt dergiden ayrılarak yine Leman grubu bünyesinde O-Haa dergisini kurdu.

L-Manyak, yayın hayatı boyunca bünyesinden pek çok kopuşlar yaşamasına rağmen, kendi hayat verdiği bütün benzeri aylık çizgi roman dergileri arasında en uzun soluklu dergi olmayı başardı. Şubat 2010'da Koala'nın kapanmasından Harakiri'nin yayınlanmasına kadar, bir süreliğine ülkemizdeki aylık tek mizah dergisiydi. 2012 yazında 200. özel sayısı yayınlanmıştır. Ocak 2015'ten itibaren de dergi formatında ve logosunda değişikliğe gidilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]