Lütercilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
E4024 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.07, 25 Ekim 2016 tarihli sürüm (Ben görmeyeli Türkçe ne kadar değişmiş...)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gül içine yerleştirilmiş Haç Lutheranizm'i simgeler

Lütercilik[1], Lutheryanlık[kaynak belirtilmeli] ya da Lutheranizm,[kaynak belirtilmeli] eski bir Augustinuscu keşiş olan Alman Tanrıbilimci Martin Luther'in öğretisini temel alan bir Hristiyan mezhebidir. Protestan Reform Hareketinin başlamasıyla ortaya çıkmıştır.

Lutheranizm, Avrupa Kıtasında Almanya başta olmak üzere, özellikle Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinde yandaş bulmuştur.

Kalvinist Reform Kiliseleri'nden farklı olarak kiliselerinde resim ve heykel bulundurur ancak azizlere ve Meryem Ana'ya dua etmek gibi İncil'de dayanağı bulunmayan uygulamaları diğer Protestan Kiliseleri ile birlikte yasaklar.

Lutheran Kiliseler, ekümenik ilişkilere ve Hristiyan birliğine verdikleri destek çerçevesinde, diğer Protestan Mezhep ve Kiliseleri ile beraber, Anglikan, Katolik ve Ortodoks kiliseleri ile diyalog içindedirler.

Lutheryan Kiliseler iç işlerinde bağımsızdır, ama hemen hemen tüm cemaatler, merkezi İsviçre, Cenevre'de bulunan Dünya Lutheran Kiliseler Federasyonu'na ve Dünya Kiliseler Konseyi'ne üyedirler.

Not

  1. ^ TDK

Dış bağlantılar

Kaynakça