LÖSEV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Lösev sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı
LÖSEV
LÖSEV LOGO.jpeg
Kısaltma LSV
Slogan 2000'li Yıllar Onların da Hakkı (1998-1999)
Gülmek Onların da Hakkı(2000-2008)
Mutluluk paylaştıkça Artar (2008-2011)
LÖSEV Hayat Verir (2011-Günümüz)
Kuruluş 8 Kasım 1998 (19 yıl önce) (1998-11-08)
Tür STK
Yasal statü Vakıf
Amaç İnsani Yardım
Çocukluk Çağı Kanserleri Ücretsiz Tanı,Tedavi ve Sağlık Hizmetleri
Merkez Ankara
Konum
  • Reşit Galip Caddesi, İlkadım Sokak, No:14, Gaziosmanpaşa
Hizmet bölgesi İstanbul, Antalya, Bursa, İzmir
Resmî diller Türkçe
Lider Dr. Üstün Ezer[1]
Ana organ Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti
Üyelik Uluslararası Çocukluk Çağı Kanserleri Ebeveyn Örgütü (ICCPO)
Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi
Resmî site losev.org.tr

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), 1998 yılında Pediatrik Hematolog, Onkolog Dr. Üstün Ezer tarafından Ankara'da kurulan ve lösemili çocuklara yardımda bulunan ve birçok ihtiyacını karşılayan bir vakıftır.[2] Şu an İstanbul, İzmir ,Eskişehir, Bursa ve Antalya'da şubeleri bulunan vakfın bünyesinde 20.000 civarında lösemili çocuk bulunmaktadır.

Vakıf, bünyesinde tedavi gören çocukların kolej seviyesinde eğitim alabilmesi için Türkiye'nin ilk Lösemili çocuklar ana ve ilkokulunu açarak alanında bir ilke öncülük etmiştir.16 Kasım 2008 tarihinde açılan bu okul her yıl 100 lösemili çocuğa parasız eğitim hizmeti vermektedir.2010 yılında açılan Lösemili çocuklar Köyü ile ,Ankara dışından tedavi için LÖSEV'e başvuran ailelere barınma,kısa süreli konaklama,sosyal hizmetler ve iş imkanları sunulmaktadır.

Lösemili çocukların anneleri ve lösemiyi yenen gençlerin el emeği göz nuru ile ürettikleri ürünler LÖSEV'in Ankara merkezi, İstanbul büroları ve LÖSANTE Onkoloji Kenti yerleşkesi içerisinde bulunan ISPANAK(Diğer İsimleriyle LSV DÜKKAN-LÖSEV DÜKKAN) mağazalarında sergilenip satılarak ayrıca ek bir gelir elde edilmektedir.Ayrıca tedavisi sona eren gençler yine bu mağazalarda ve/veya vakıf bünyesinde işe yerleştirilebilmektedir. Her yıl 26 Mayıs - 1 Haziran Tarihleri arası LÖSEV öncülüğünde tüm dünyadan lösemili çocukların katılımıyla "Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası" kutlanmaktadır.

LÖSANTE Onkoloji Kenti (Çocuk ve Yetişkin Hastanesi)[değiştir | kaynağı değiştir]

2013 Yılının sonlarında Ankara İncek'de bulunan 17.dekarlık vakıf arazisinde Türkiye'de yine bir ilk olan "Onkoloji Kenti" Kurulmuştur.[3][4] Burada Ayrıca Yetişkin Kanser hastalarının da bakılabileceği bir Hastane,lösemili çocukların Eğitimlerini tedavi sırasında da sürdürebilmeleri için ek bir okul kompleksi ve oyun alanları ile Lösemili çocuklar Köyü'nde kine benzer ancak daha yüksek kapasiteli bir otel ve konaklama alanları da bulunmaktadır. 2015 yılı şubat ayı itibarıyla yapımı tamamlanan birim 2016 yılı 10 Mayıs'da açılmış 1 Haziran'da hasta kabulüne başlamıştır. Yapının hizmete alınması ile kurum bünyesinde yetişkin kanser hastalarına da Sosyal ve Maddi yardımlar ulaştırılmaya başlamıştır. LÖSANTE Sağlık Bakanlığı ile vakıf arasında günümüzde de devam eden birtakım sorunlar yarattı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]