Kuzey ayaklanması (İngiltere)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey ayaklanması (İngiltere)
TarihKasım 1569 - Ocak 1570
Bölge
Sonuç Elizabet güçlerinin zaferi. Elizabeth'in otoritesi güçlendi, Kuzeyli aristokratların gücü azaldı.
Taraflar
İngiltere Mary, Queen of Scots taraftarları

İngiltere İngiliz ve Galli Katolikler
İngiltere I. Elizabeth

İngiltere İngiliz ve Galli Protestanlar
İskoçya İskoç Protestanlar
Komutanlar ve liderler
Earl of Westmorland
Earl of Northumberland
Countess of Westmorland

Aftermath:
Leonard Dacre
Earl of Sussex
Baron Clinton
Earl of Warwick
Aftermath:
Baron Hunsdon
Güçler
4,600 7,000

Kraliçe Elizabeth Protestan dinini kabul etmiştir. Fakat emri altındaki Northumberland ve Westmorland dükleri hala katolikti. Dükler ayaklanarak, katolik olan İskoçya kraliçesi Mary'i tahta geçirmek istediler.

Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

Northumberland ve Westmorland dükleri neredeyse kuzey İngiltere'nin kralları gibiydi. Fakat Kraliçe Elizabeth'in babası (VII. Henry) yetkilerini ellerinden alıncaya dek. Onlar da eski yetkilerini geri istemişti.

Elizabeth'in casusları Kuzey Ayaklanması öncesinde olan biteni ona iletiyordu. O da lordlarını Richmond Sarayında huzuruna çağırmıştı. Fakat 2 lordda bahane bulup gelmemişti. Bunun üzerine kraliçe Elizabeth, kuzeye bir ordu gönderip onları yakalatması için emir verdi.

Kraliçenin, Sussex kontu tarafından yönetilen ordusu York'a geldi ve orada durdu. Kuzeyli dükler güneyde onlara doğru yürüdü. Durham'a, düşmanlarının 120 kilometre kuzeyine ulaştılar. Saldıracak hiçbir asker yoktu, asiler direkt Durham'daki nefret edilen Protestan katedralini hedef aldılar. Asiler Barnard Kalesi'e yürüdüler. Kaledeki muhafızlar da görevlerini bırakıp asilere katıldı. Kapılar demirli olduğu için muhafızlar kale duvarlarından atlamak zorunda kaldı. Kale komutanı Sör George Bowes şöyle diyordu:

"Asiler kaleyi kuşattı, ekmeksiz ve susuz kaldık. İnsanlar kazan kaldırmış, kaleye saldırıyordu. Kimi duvarların üstünden atlayarak asilere katıldı. Kale 1 günde 266 askerini kaybetti. Bunlardan 35'i duvarlardan atlarken boynunu, bacağını ya da kolunu kırdı."

Kale sonunda teslim olmuştu. Kuzeyli asiler artık Durham bölgesinin tamamını ele geçirmişti. Ama Newcastle, Carlisle veya Berwick kalelerini almamışlardı. Kuzeyden onlara katılan başka lord yoktu. İspanya'daki Katolik ordulardan da gelen olmadı. Elizabeth'in orduları artık kuzeye doğru saldırıya başlayabilirdi. Bunun üzerine 2 dük te kaçtılar.