Kuzey Zelanda'daki Orta Çağ Avcılık Peyzajı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Zelanda'daki Orta Çağ Avcılık Peyzajı
UNESCO Dünya Mirası
Konum Danimarka
KriterKültürel: ii, iv
Referans1469
Tescil2015 (39. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Kuzey Zelanda'daki Orta Çağ Avcılık Peyzajı, 4 Temmuz 2015'te UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen, Kopenhag'ın kuzeyinde yer alan ormanlar ve avcılık alanlarıdır.[1] Peyzaj alanı, üç ana alanı kapsamaktadır: Store Dyrehave, Gribskov ve Jægersborg Dyrehave/Jægersborg Hegn.

Kopenhag'ın kuzeyinde üç yerde bulunan ormanlar ve ilgili binalar, 17. yüzyılın sonlarında ve 18. yüzyılın başlarında tasarlanan, Danimarkalı krallar ve gönüllülerin avlara katılmaları için, iyi korunmuş bir Barok av arazisinin bir bölümünü oluşturmaktadır. Avlanma alanının geçmişi, Danimarka krallarının, kilisenin ve soyluların, yarımadanın engebeli ormanlarında ve dalgalı tarım arazisinde mülkleri ve avlanma alanlarına sahip olduğu Orta Çağ'a kadar uzanmaktadır. Danimarka Reformasyonu ile bağlantılı olarak, 1536'da Kral II. Frederick, Katolik Kilisesi'ne ait mülklere el koydu. 1560 yılından itibaren Kuzey Zelanda yarımadasında kapsamlı bir kraliyet avcılık parkı kurmak için çeşitli mülkler birleştirildi. Bununla birlikte, Kral Christian V, 1670'ten sonra ordusuna Ibstrup Kalesi civarında bir geyik avcılık parkı oluşturmak için çalışmaya başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sites in Denmark, France and Turkey inscribed on UNESCO's World Heritage List". unesco.org. UNESCO. 4 Temmuz 2015. 6 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2015.