Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.02, 13 Aralık 2016 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17931516 numaralı sürüm (düzen)
Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması
North American Agreement (orthographic projection).svg
Anlaşmayı imzalayan ülkeler
Tür Serbest ticaret anlaşması
İmzalanma 1 Ocak 1994
Yer Washington, DC

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması Şablon:Dil-en; Şablon:Dil-es; Şablon:Dil-fr), Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika tarafından imzalanan serbest ticaret anlaşması. 1 Ocak 1994'te yürürlüğe giren NAFTA kapsamında, söz konusu üç ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar liberalize edilmiş, ilk kez yabancı şirketlere, anlaşma ülkelerini uluslararası tahkim kurullarında tek taraflı olarak dava etme hakkı tanınmıştır. Kuruluş amacı üye devletler arasında serbest ticaret bölgesi oluşturmaktır.

1994-2001 yıllarında yatırımcıların ABD, Kanada ve Meksika hükümetlerine karşı açtığı yüzlerce tahkim davası bulunmakta olup; bu davaların hemen hepsinde yatırımcılar kazanmış, devletler ise kaybetmiştir.

NAFTA Antlaşması ABD, Kanada ve Meksika devlet başkanları Bush, Mulroney ve Salinas tarafından 12 Ağustos 1992'de Washington'da imzalanmıştır. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA), ABD, Meksika ve Kanada arasında dört yılı aşkın müzakereler sonucunda imzalanarak 1 Ocak 1994 tarihinde yürürlüğe girmiştir.