Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması
North American Agreement (orthographic projection).svg
Kuzey Amerika Ülkeleri
Çeşit Serbest Ticaret Anlaşması
İmzalanma 1 Ocak 1994
Yer Washington
İmzacı
devletler
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Kanada Kanada
Meksika Meksika
Dilleri İngilizce

The North American Free Trade Agreement (NAFTA), Türkiye'de Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması olarak bilinen anlaşmadır. Bu anlaşmanın tarafları Kanada, ABD ve Meksika'dır. 1 Ocak 1994'te yürürlüğe giren NAFTA kapsamında, söz konusu üç ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar liberalize edilmiş, ilk kez yabancı şirketlere, anlaşma ülkelerini uluslararası tahkim kurullarında tek taraflı olarak dava etme hakkı tanınmıştır.Kuruluş amacı üye devletler arasında serbest ticaret bölgesi oluşturmaktır.

1994-2001 yıllarında yatırımcıların ABD, Kanada ve Meksika hükümetlerine karşı açtığı yüzlerce tahkim davası bulunmakta olup; bu davaların hemen hepsinde yatırımcılar kazanmış, devletler ise kaybetmiştir.

NAFTA Antlaşması ABD, Kanada ve Meksika devlet başkanları Bush, Mulroney ve Salinas tarafından 12 Ağustos 1992'de Washington'da imzalanmıştır. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA), ABD, Meksika ve Kanada arasında dört yılı aşkın müzakereler sonucunda imzalanarak 1 Ocak 1994 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Meksika tarihi
Coat of arms of Mexico.svg