Kuzey Çungçeong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 36°45′N, 127°45′E

Kuzey Çungçeong
충청북도 (Çungçeong puk)
North chungcheong.png
Koordinatlar: 36°45′K 127°45′D / 36.75°K 127.75°D / 36.75; 127.75
Ülke Kore Güney Kore
Bölge Hoseo
Merkez Çeongcu
Yüzölçümü
 - Toplam 7,431 km2 (2,9 mi2)
Nüfus (2012)
 - Toplam 1.588.633 [1]
İnternet sitesi: http://eng.cb21.net/home/main.do


Kuzey Çungçeong ya da Kuzey Çungçang, (Korece: 충청북도 ,Çungçeong puk), Kore Cumhuriyeti'nin (Güney Kore) orta kesiminde il.


Ülkenin denize kıyısı bulunmayan tek ilidir. Kuzeyde Kangvon, doğuda Kyangsang-puk (Kuzey Kyangsang), güneybatıda Çallapuk (Kuzey Çalla), batıda Çungçang-nam (Güney Çungçang), Daejeon ve Sejong, kuzeybatıda da Kyanggi illeri ile çevrilidir. Yüzölçümü 7.432 km²'dir.

Büyük bölümü dağlık olan Kuzey Çungçeong'daki havza düzlüğü, kuzeyde Noryang Dağlarından doğda Sobek Dağlarına kadar uzanır. Han Nehrinin kolu Namhan kuzey, Kum Nehri ile onun kolu Mi-Çan da güney ve batı yönlerine akar. Ülkenin önemli tarım alanları arasında yer alan bu düzlükte pirinç, arpa, fasulye ve tatlıpatatesin yanı sıra ginseng, sarı yapraklı tütün (1912'de Virginia'da getirilip dikilmiştir) ve elma gibi Kuzey Çungçeong'a özgü ürünler yetişir.

Yeraltı kaynakları arasında altın, demir, kömür, steatit, flüorit, molibden, mermer, grafit ve kireçtaşı bulunur. Kuzeyde çimento üretimi gelişmiştir. Kuzey Çungçeong'da tütün üretimi ve ipek dokumacılığı türünden etkinliklere yönelik ev tezgahları vardır.

Güneydeki Sobek Dağları üzerinde yükselen Songni Dağı (1.057 m) ulusal park olarak düzenlenmiştir; ülkenin en eski tapınaklarından olan Pobcu-sa burada yer alır.

Kuzey Çungçeong'da yer alan kentler, il merkezi Çeongcu ile Çungcu'dur.

İdari bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Chungcheong, biri özel olmak üzere 3 şehir ve 8 ilçeye ayrılmaktadır.

Şehirler
İlçeler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]