Kuylus, Taşköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuylus
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Taşköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 171
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0366
Posta kodu 37400
Resmî site
[1]

Kuylus, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1503 yılı kayıtlarına göre, II. Bayezid’in şehzadelerinden Mahmud’un da Kastamonu’da yüksek meblağda hâsılı bulunan haslara sahip olduğu tespit edilebilmektedir. (Uzunçarşılı, 1988a:123) Onun, Kastamonu Sancağı, Sinop kazası hasları burada özet olarak çıkartılmıştır: Ordu, Koğalu-göl, Ak-doğan, İstavran, Demürcü, Çengi,Altı-parmak, Hazinedar, Şehâbeddin n.d. Şahne, Köprü, Ağaç-eri, Zeytünlü nâm-ı diğerTaş-bağ, Çiftlik, Karım, Sakız, Yağlu-bükü (Kara-su nahiyesinde), Kuyluş, Etmek-tiri (Kızılca-elma divanında), Karaca-köy, Çañlı, Avlağu-sekü (Çañlı nahiyesinde) adlıköyler ile beş neferden oluşan “bazdârân” cemaati.

(BOA. TD. 23M:25-31; 111-116; 141-150; 339-351; 369-380; 523-554; 645-646; 757-762; İBK. MCO. 75:75b; 438 Nr. Muhasebe Defteri, 1994:602):

Ayrıca yine 438 numaralı Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri Cilt II. sayfa 115'te, yer ve kişi adları listesinde ise "Kalender yeri, Koylus karyesi, Sinob kazası: 693" şeklinde bir ek bilgi mevcuttur. Muhtemel yer adı bir Kalender Hane yeri olabilir ve bu gün adı değişmiş olabilir.

Osmanlı dönemi Kastamonu Vilayeti Salnamelerinde, Taşköprü Kazası 1311 (1893) tarihli 17. Salnamede mahalle ve köylerin listesi mevcuttur ve Kuyluş köyü bu listede de kayıtlıdır. Bundan anlaşılacağı üzere 1503 tarihinden itibaren, Kuyluş köyü Kastamonu sancağına ve Sinop kazasına bağlı bir yerleşim birimidir. 16.yy ve 17.yy'lardaki ayaklanmalar ve Osmanlı iskan faaliyetlerinden dolayı yerleşim yerleri boşalıp dolduğundan sürekli bir nüfus değişikliği meydana gelmiştir. Bundan dolayı Köy sakinleri eğer eski aile adlarını unutmamış ise arşivde yazan aile adları ile de örtüşüyorsa bu köyde en az 500 yıldır oturduklarını söyleyebilirler.

Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuyluş- (Kudluş-) : "Akış, Akım, Akmak, Akıtmak, Akıp gitmek, Akıntı, Akarsu?,Sel?"

Co-op. f. of (kuyul-) (kudul-); vocalized “kuyuluş-”, but see; "Koyluş."

Xak. XI ""Ta:ğdın (Dağdan) su:vla:r (sular) kamuğ:(Tüm-Bütün-Hep) kuyluşdı:(Aktı, akıp gitti.)"

""The waters (or other liquids-veya diğer sıvılar) all streamed down (inşabbat) from the mountain."

Kaşgarlı. III. 195 (Kuyluşu:r, kuyluşma:k).

Türkçe Etimolojik Sözlük-(13.yy öncesi) (S.G. Clauson) "Sayfa:677"

Kuyluş Adı Verilmiş Diğer Yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

1- Çin Halk Cumhuriyeti, Sincan Özerk bölgesinde, Tarım Havzasının Kuzey’inde bulunan Aksu bölgesinin, güneyinde yer alan ve Kunlun Dağlarından doğup Taklamakan çölünü aşıp Tarım Havzası nehirlerine suyunu boşaltan Hotan nehrinin, Aksu bölgesine girdikten sonra, eski ve yeni nehir yatağı ayrımının olduğu yerde, iki nehir yatağı (solda “Yangi Daryâ” sağda “Köne Daryâ”) arasında kalan adacığın kuzey ucunun batı yamacına 1913 tarihindeki bir haritada “Kuyluş-Kuylush” adında bir yer olduğu “Aurel Stein” tarafından yapılan 1913 tarihli İç Asya-Yerel İsimler Endeksli haritada belgelenmiştir. Harita'da Kuyluş'un hemen altında “Koş(Kosh)-Aral” karşı kıyıda ise "Çigelİk-Chigelik" adında yerler kayıtlıdır. Kuyluş’un kuzey doğu tarafında karşı kıyıda kalan yerin adı ise “Yalguz(Yalghuz)-Kum” dur ve Kotan nehrinin eski yatağının doğu kıyısında kalır.

2- Kastamonu/ Taşköprü/ Kuyluş Köyü.

3- Çorum/ Alaca/ Kuyluş Köyü. (Afşarlar/ Avşarlar kurucu ailedir.)

4- Afyonkarahisar, Çay ilçesinde, 1740 yılında Eber gölü’nün taşması sonucu dağılmış köylerden birisinin adı da “Kuyluş” tur. Aynı yıl dağılan Kuyluş Köyü’ nün halkının yarısı Çayırpınar beldesine yerleşmiş, geriye kalanı Akkonak ve Bolvadin’e göçmüştür. (Eber gölü, adını Avşar boyunun Eber obasından almıştır.)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemekleri etli ekmek,taş ekmeği,tarhaha,fasulye,kara mancar kavurması ,su böreği,mantar ekmeği,kavut.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 59 km, Taşköprü ilçesine 17 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 171
1997 138

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]