Kutsal Geyiğin Ölümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kutsal Geyiğin Ölümü
The Killing of a Sacred Deer
Yönetmen Yorgos Lanthimos
Yapımcı
Senarist
Oyuncular
Görüntü yönetmeni Thimios Bakatakis
Kurgu Yorgos Mavropsaridis
Stüdyo
Dağıtıcı A24
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 22 Mayıs 2017 (2017-05-22) (Cannes)
27 Ekim 2017 (2017-10-27) (ABD)
17 Kasım 2017 (2017-11-17) (İngiltere)
Süre 109 dakika[1]
Ülke
  • İrlanda
  • Birleşik Krallık
  • Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce

Kutsal Geyiğin Ölümü, yönetmenliğini Yorgos Lanthimos'un gerçekleştirdiği, 2017 çıkışlı gerilim filmidir. Filmin ilk gösterimi, 22 Mayıs 2017'de 2017 Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirildi ve burada En İyi Senaryo Ödülü'nü kazandı.[2][3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplum içinde saygı gören cerrah Steven Murphy göz doktoru Anna ve ergenlikteki kızı Kim ve oğlu Bob ile mutlu bir hayat yaşamaktadır. Steven, ameliyatta hayatını kaybeden bir hastanın oğlu olan alt sınıflardan gelme 16 yaşındaki Martin ile arada sırada buluşmaktadır. Steven hem Martin'e karşı acıma duyguları beslemekte hem de kendisini ameliyattan ötürü suçlu hissetmektedir, zira ameliyat sırasında alkol etkisi altında kalmıştır. Martin, Steven'ı zamanla yeni bir baba olarak görmeye başlar. Bu durumdan rahatsız olmayan Steven, Martin'e hediyeler vermeye başlar. Ve nihayet bir gün Steven, Martin'i ailesi ile birlikte yemek yemek üzere evine davet eder. Aile toplantısı sırasında Kim ve Martin birbirleri ile iyi anlaşırlar.

Zaman geçtikçe Martin değişmekte, Steven'dan istedikleri fazlalaşmaktadır. Aniden işyerinde belirip onu ziyaret ediyor ve uygunsuz bir biçimde Steven'ı dul kalan kendi annesiyle bir araya getirmeye çalışıyordur. Martin ile ilişkisini azaltmaya karar veren Steven, zamanla ailesinin karşı karşıya kaldığı hastalıklarla mücadele etmek zorundadır. İlk önce oğlu yatağa düşer ve kısmen felç olur. Ebeveynler doktor olmasına rağmen hastalığın sebebini tespit edebilmekten uzaktırlar. Bunlar yaşanırken hastanenin kafateryasında Steven ile karşılaşan Martin, kızının ve karısının da aynı belirtiler göstererek öleceğini söyler.

Buna göre aile bireyleri önce yatağa düşecek, ardından yemek yemeği reddedecek, sonra gözleri kanayacak ve öleceklerdir. Martin'in aktardıklarına göre şayet Steven ailesinden bir kişiyi kurban ederse lanet kalkacaktır. Martin'i kovan ve söylediklerine bir mana yüklemeyen Steven kızının da yatağa düştüğünü görünce Martin'in söyledikleri hakkında şüpheye düşmeye başlar. Hastalanan çocuklara tıp ile bir yardım da mümkün olmadığı için eve getirilirler. Çocuklar ikinci aşama olan yemek yememe aşamasına gelmişlerdir. Ne yapacağını bilemeyen Steven Martin'i yakalayıp tehditler savurarak ve korkutarak lanetten kurtulmaya çalışır ancak Martin kararlıdır. Kim, ailesine kendisini kurban olarak sunar.

Bob'un gözleri kanamaya başlayınca çaresizlik içinde Steven bir aile üyesini kurban etmesi gerektiğine karar verir ancak kimi kurban edeceğine karar verememektedir. Gözlerini bağlar eline bir silah alır ve bu haldeyken kendi ertafında dönerek ateş etmeye başlar. Kurşunlardan biri Bob'a isabet eder ve Bob ölür. Filmin kapanış sahnesinde bir restoran içerisinde oturan Steven, Anna ve Kim görülür. Martin yakınlarından geçip bir yere oturduğunda aile üyeleri restoranı terk eder. Lanet ortadan kalkmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jagernauth, Kevin (13 Nisan 2017). "Sofia Coppola, Todd Haynes, Michael Haneke, Bong-Joon Ho & 'Twin Peaks' Lead 2017 Cannes Film Festival Line Up". ThePlaylist.net. 9 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017. 
  2. ^ "The 2017 Official Selection". Cannes. 13 Nisan 2017. 14 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017. 
  3. ^ "2017 Cannes Film Festival Announces Lineup: Todd Haynes, Sofia Coppola, 'Twin Peaks' and More". IndieWire. 13 Nisan 2017. 14 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]