İçeriğe atla

Kutsal İttifak (1538)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Preveze Deniz Muharebesi (1538)

Kutsal İttifak (1538), Papa III. Paulus tarafından oluşturulan ve Venedik Cumhuriyeti, İspanyol İmparatorluğu, Papalık Devleti, Ceneviz Cumhuriyeti ve Malta Şövalyeleri'nin asker ile gemilerinin yer aldığı ittifak. Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması ile yaptığı Preveze Deniz Muharebesi'nde, yenilgiye uğramıştır.

Arka plan ve olayların gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1537 yılında Osmanlı Donanması'nın komutanı, kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa, Venedik Cumhuriyeti'nin elinde bulunan Akdeniz'deki Korfu adasını kuşatmış; ancak alamamıştı. Öte yandan Akdeniz'deki bazı adalar Osmanlı himayesine girmişti. Bunlar üzerine Papa III. Paulus, şubat 1538'de Venedik Cumhuriyeti, İspanyol İmparatorluğu, Papalık Devleti, Ceneviz Cumhuriyeti ve Malta Şövalyeleri'nin asker ve gemilerinden meydana gelen bir ittifak kurdu.

7 Temmuz 1538 tarihinde Barbaros Hayreddin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması Akdeniz'e açıldı. Andrea Doria komutasındaki Kutsal İttifak donanması ile Osmanlı Donanması, 28 Eylül 1538 günü Preveze açıklarında karşılaştı.[1] Osmanlı Donanması'nın zaferiyle sonuçlanan muharebe sonrasında Kutsal İttifak dağıldı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Sakaoğlu, Necdet; Gür, Ayşen (Şubat 2011). "Muhteşem Yüzyılın Anatomisi". NTV Tarih, 25. s. 30. ISSN 1308-7878.