Kuru temizleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuru temizleyicide asılı elbiseler
Saver40.jpg
EazyClean EC124 dry cleaning machine.jpg
Drycleanmachine.JPG

Kuru temizleme, ürünlerin üzerinde bulunan kir ve lekeleri çıkarmak için tetrakloroetilen isimli çözücü kullanılarak yapılan temizleme işlemidir. Islak temizleme'den farklı, yine de sıvı içerir, ancak giysiler bunun yerine su içermeyen sıvı bir çözücüye batırılır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuru temizlemeye (ing:"dry scouring") ismini veren mucit Thomas L. Jennings 1821 yılında, patent alan ilk Siyahî Amerikalı olmuştur. [1]

İlk kuru temizleme dükkânı 1845 yılında Jean-Baptiste Jolly tarafından Paris'te açılmıştır. Giysileri temizlemek için kerosen ve benzin kullanılmıştır.

Kerosen ve benzinin yanıcılığı Atlantalı bir kuru temizlemeci olan William Joseph Stoddard'ı endişelendirmekteydi. Stoddard, bu iki sıvıdan daha az yanıcı olan Stoddard solventini (ing: white spirit) geliştirmiştir.

I. Dünya Savaşından sonra klorlu çözücüler kuru temizlemede kullanılmaya başlanmıştır. Karbon tetraklorür ve trikloroetilen geçmişte en çok kullanılan kuru temizleme çözücüleriydi. Önceki iki solvent in sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı kuru temizlemede günümüzde tetrakloroetilen (PERC) kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Johnson, Shontavia. "America's always had black inventors – even when the patent system explicitly excluded them". The Conversation (İngilizce). 15 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]