Kurmançlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kurmanclar
Kurmanc
Diller
Din

Kurmançlar[1] veya Kurmanclar, Kürtçenin Kurmanci lehçesini konuşan Kürtlere denir. Kurmanci ile Zazacanın diğer adı Kırmançça birbirine karıştırılmamalıdır.[2]

Kürtler en çok Kurmanci lehçesini konuşmaktadırlar ve Kurmançlar Kürtlerin çoğunluğunu oluşturmaktadır. Türkiye ve Suriye'deki Kürtlerin çoğunluğu Kurmançtır.

Kurmançlar genel olarak Türkiye'nin İstanbul, İzmir, Ankara, Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illerinde, kısmen de Adana, Ardahan, Aydın, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Mersin, Sivas, Tunceli gibi illerinde yaşamaktadırlar.[3]

Irak'ta ise genel olarak Dohuk, Şengal bölgesinde, kısmen de Erbil, Kerkük, Süleymaniye gibi bölgelerde yaşamaktadırlar.

İran'da ise Horasan[4], Urmiye, Hoy, Miyanduab, Bukan, Mahabad, Salmas, Maku, Nakade, Piranşehr, Serdeşt, Şahindej, Takab, Uşnu ve Siyahçeşme gibi bölgelerde yaşamaktadırlar.

Suriye'de ise genel olarak Afrin, Haseke, Kamışlı, Kobani gibi illerde, kısmen de Halep, Rakka, Cerablus, Münbiç gibi bölgelerde yaşamaktadırlar.

Kars'ta Kurmanç Kürtleri
Diyarbakır'da Kurmanç Kürdü çocuklar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zazaca ile Kürtçenin farklılığı bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Zazalarla beraber yaşayan Kurmançlar ile Zazalar arasında kelime hazinesi ve cümle yapısı farklı olduğu gibi, bu bölgenin çeşitli yörelerinde adacıklar hâlinde konuşulan bu dillerin... (Orhan Türkdoğan, Türk Toplumunun Kültürel Dinamikleri, Kum Saati Yayınları, 2007, ISBN 9789759179403, s. 270.)
  2. ^ "La Langue Kurde". Institutkurde.org (Fransızca). 30 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022. 
  3. ^ "Kurdish, Northern". Ethnologue (İngilizce). 23 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022. 
  4. ^ "Horasan Kürtleri | Anadolu Türkmenleri". web.archive.org. 25 Mart 2017. 25 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2022.