Kupa Kızı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kupa Kızı
Yönetmen Başar Sabuncu
Yapımcı Kadri Yurdatap
Senarist Başar Sabuncu
Oyuncular Müjde Ar, Tarık Tarcan, Nisa Serezli, Zihni Küçümen
Müzik Atilla Özdemiroğlu
Görüntü yönetmeni Selçuk Taylaner
Sanat yönetmeni Gülsün Karamustafa
Cinsi Sinema filmi
Yapım yılı 1986
Çıkış tarih(ler)i Türkiye 14 Mart 1986
Ülke Türkiye Türkiye
Dil Türkçe

Kupa Kızı, Luis Buñuel'in Belle de Jour (1967; Gündüz Güzeli) filminin Türk uyarlaması olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Başar Sabuncu'nun yaptığı 1986 tarihli sinema filmi. Kupa Kızı, Başar Sabuncu'nun Çıplak Vatandaş 'tan sonra ikinci sinema yönetmenliği denemesidir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Başar Sabuncu'nun İspanyol yönetmen Luis Buñuel'in Belle de Jour (1967; Gündüz Güzeli) filminden esinlenerek gerçekleştirdiği Kupa Kızı'nda sevilen, saygın, görünüşte mutlu ama kimi çocukluk korkuları ve yetişme baskıları sonucu kadın-erkek ilişkisini, erkeğin mutlak egemenliğinde bir baskı ilişkisi olarak yaşamaya koşullanmış bir kadın işleniyor.

Film öteki benliğinin peşindeki bu Kupa Kızı'nın yaşatılmaması aramaya yönelen serüveniyle gelişiyor. Zengin bir erkekle evlenen Nilgün (Müjde Ar) cinsel bakımdan bunalımlar içindedir. Kocasıyla anlaşamaz, kendisini cinsel yönden soğuk zanneder. İkili bir yaşam sürmeye başlayan Nilgün, belli saatlerde saygın bir ev hanımıdır, belli saatlerde de fahişelik yapmaktadır; tanınmış bir randevucunun evine, öncelikle meraktan, sonraları isteyerek gider. Bu evde Nilgün'e bir serseri musallat olur, bir gün de kocasının bir arkadaşı ile karşılaşır. Bu yüzden korkup işi bırakır. Evine döner. Artık kocasıyla beklediği mutluluğa kavuşacaktır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]