Kumtarla, Zonguldak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kumtarla
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 801
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67000
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Kumtarla, Zonguldak ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yıl birincisi düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Kutlaması yapılmış olup Kutlamalara Zonguldak müftü yardımcısı, medine ilahi grubu,partilerin temsilcileri ve kalabalık bir halk topluğu iştirak etmiştir. Birincisi düzenlenmesine karşı oldukça organize bir bir program hazırlanması katılımcılar tarafından takdirle karşılanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak merkezine 18 km uzaklıktadır. Arazi yapısı dağlık olup köy sınırları içinde bulunan Akçağrık deresinden şehir merkezinin su ihtiyacını karşılamak üzere tünel çalışmaları bitirilerek il merkezini içme suyunun önemli bir miktarı buradan karşılanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, köyün karadeniz bölgesinde olmasına ragmen deniz etkisi iç kesimlerde etkili olmaması özellikle kış aylarında kar yağışının yoğun yaşanmasına ve don olaylarının görülmesine neden olmaktadır. yazları ise sıcak bir hava hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 453
2000 601
1997 801

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllardki artan işsizlikle birlikte köyüde bulunan genç nüfus çareyi çalışmak üzere büyük şehirlere göçmekte bulmuştur.Byu sebepleki köy içerisinde bulunan nüfus genelde TTK dan emekli olan yaşlı kesimdir.

2014 yılının Kasım ayında köy merkezinde Kumtarla Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurulmuştur. Derneğin yaklaşık olarak 200 üyesi bulunmaktadır.

Dernek Başkanı Bayram KÖSE

Yönetim Kurulu ise Gürsel DEMİRTAŞ, Mustafa PAYDAR, İsmet PAYDAR ve Murat PAYDAR'dan meydana gelmektedir.

Denek ilk yılında sadece cenaze işlemleri ve sosyal işlerle faaliyet göstermiş fakat 2016 yılından itibaren önemli çalışmalar başlatılmış bunların bir kısmı tamamlanmış bir kısmı için çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Derneğin Yapmış Olduğu Hizmetler

Dernek üyerinin kaybetmiş oldukları yakınları için tüm cenaze işlemlerini üstlenmiş, mezar yerinin kazımı, tüm cenaze malzemelerinin temini, cenaze defin için ulaşım hizmetleri, cenaze defin için gelen misafirlerin ağırlanması ve bunlar için yemeğin hazırlanması ve dağıtımı, defin akşamı okutulacak kuran sonrasında cenaze sahibinin evinde verilecek olan yemek dahil tüm bu işlemler dernek tarafından üyeleri için ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

Dernek köy camisinde bulunan kalorifer kazanın değiştirilmesi işlemi bitmiş, kullanılamaz halde ve virane bir şekilde olan cami girişi ve şadırvanın tamamen yeniden yapım işlemi bitmiş, cami yanında bulunan alan düzenlenip taban mermerle döşenmiş, duvarlar örülmüş, ışıklandırılması yapılmış, oturma alanı alanı için sipariş edilen kamelya beklenmektedir.

Camii bayanlar girişi için etüt çalışmaları tamamlanmış bayan girişi ve bayan şadırvanı ayrıca boş olan okul içinde bulunan Morgunda yine buraya alımı için bayram sonrası beklenmektedir.

Ayrıca köy meydanında atıl şekilde duran alana dernek üyeleri ve köy halkının kullanıma sunulmak üzere çok amaçlı salon inşaatına başlanılmış, inşaat halen devam etmekte olup ramazan bayramına yetiştirilmesi için büyük çaba sarf edilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, taşımalı eğitim yapıldığından okul şuan için kapalıdır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı mevcut ve 1 hemşire ile hizmet vermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]