Kumtarla, Zonguldak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kumtarla
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 801
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kumtarla, Zonguldak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yıl birincisi düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Kutlaması yapılmış olup Kutlamalara Zonguldak müftü yardımcısı, medine ilahi grubu,partilerin temsilcileri ve kalabalık bir halk topluğu iştirak etmiştir. Birincisi düzenlenmesine karşı oldukça organize bir bir program hazırlanması katılımcılar tarafından takdirle karşılanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak merkezine 18 km uzaklıktadır. Arazi yapısı dağlık olup köy sınırları içinde bulunan Akçağrık deresinden şehir merkezinin su ihtiyacını karşılamak üzere tünel çalışmaları devam etmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, köyün karadeniz bölgesinde olmasına ragmen deniz etkisi iç kesimlerde etkili olmaması özellikle kış aylarında kar yağışının yoğun yaşanmasına ve don olaylarının görülmesine neden olmaktadır. yazları ise sıcak bir hava hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 453
2000 601
1997 801

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllardki artan işsizlikle birlikte köyüde bulunan genç nüfus çareyi çalışmak üzere büyük şehirlere göçmekte bulmuştur.Byu sebepleki köy içerisinde bulunan nüfus genelde TTK dan emekli olan yaşlı kesimdir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 2009 yılı mahalli seçimlerinde 2 sandık kurulmuş olup sandığın biri madenler mahallesinde diğeride köy merkezinde kurulmuş olup, Köy halkı bu iki sandıkta oylarını kullanmışlardır. 2009 mahalli seçimlerine katılım yüzde 95 civarındadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Muhtar

2009 - Ramazan IŞIKTAŞ

İhtiyar Heyeti

   Şakir ALKAN
   Dursun AKGÜL
   İdris KÖSE
   Hayati NALBANT
     
2004 - Ramazan AKKUŞ
1999 - Ramazan AKKUŞ
1994 - Ramazan AKKUŞ
1989 - Ramazan AKKUŞ
1984 - Muharrem KIYAK

Ayrıca 2009 mahalli seçimlerinde muhtarlık için 3 başvuru olmuş olup köy tarihinde bir ilk yaşanmış ve Zahide AKYÜZ köyün ilk kadın muhtar adayı olmuştur. Seçimi kaybetmesine rağmen köy tarihindeki yerini almıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, taşımalı eğitim yapıldığından okul şuan için kapalıdır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı mevcut ve 1 hemşire ile hizmet vermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]