Kumarcılar Hanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kumarcılar Hanı
Ad kökeni Semer anlamına gelen kumar
Genel bilgiler
Durum Aktif
Mimari tarz Osmanlı mimarisi
Adres Asmaaltı Sokak, Selimiye Mahallesi, Asmaaltı Sokak, No: 56
Şehir Kuzey Lefkoşa
Ülke KKTC
Koordinatlar 35°10′37″K 33°21′45″D / 35.17694°K 33.3625°D / 35.17694; 33.3625
Tamamlanma 15, - 16. yy arası
Sahip Turizm ve Çevre Bakanlığı
İşletmeci Turizm ve Çevre Bakanlığı

Kumarcılar Hanı, halk arasında Seyyar Çalgıcılar Hanı ya da Kemaneciler Hanı olarak da bilinir,[1] Kuzey Lefkoşa, KKTC'de, Asmaaltı Meydanı'nın kuzeyinde yer alan tarihi bir handır. Osmanlı döneminde adada inşa edilen 18 handan birisidir.[2] Lefkoşa'daki hanlar içinde, Büyük Han'dan sonra gelen en büyük handır.[2]

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Selimiye Mahallesi'ndeki Asmaaltı Sokak'ta, 56 numaralı binadır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanın adı, Kılıç Ali Paşa Vakfı'na ait vesikalarda "Han-ı Kumavi" olarak geçmektedir. Bu kelimeler Türkçeye Kumar Hanı olarak çevrilmektedir. Kumar kelimesi, Arnavutça ya da Arapça katırların ve eşeklerin üzerine koyulan semer anlamına gelmektedir.[3]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Hanın girişindeki Gotik kemerli giriş kapısının ve yapıdaki diğer kemerlerin temel hatlarından hareketle,[4] aynı mimari özelliklerin kullanıldığı Orta Çağ Venedik ya da Lüzinyan dönemine ait bir başka yapı, muhtemelen bir manastır üzerine 15.- 16. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olabileceği tahmin edilmektedir.[1] Vakıflar arşivindeki 16 numaralı Şer'iyye Sicili'nde yer alan 31 Mart 1748 tarihli bir belgede handan "Kumari" adı ile bahsedildiği görülmektedir. Hanın bu dönemde Kılıç Ali Paşa Vakfı'na ait olduğu görülmektedir.[1] Yine, 1811 - 1836 yıllarına tarihlenen iki belgede han, "Kumarcı Hanı" adı ile anılmaktadır.[1] 1881 yılında Horatio Herbert Kitchener tarafından çizilen bir haritada adından "Küçük Han" diye bahsettiği görülmektedir.

1748 yılında Kılıç Ali Paşa Vakfı'na ait olan han, zamanla Derviş Paşa'nın kardeşi Fuat Tüccarbaşı'na ait bir özel mülk haline gelir. 1950'li yıllarda Türccarbaşılardan Mehmet İzzetbey ile Mehmet Asım Bey'in adına kayıtlı olduğu görülür.

1937-1957 yılları arasında ilk restorasyonu tamamlanır. Bu dönemde Antikalar Dairesi tarafından eski eser olarak tescil edilir.

1958-1963 yılları arasında varislerine yıllık 70 Kıbrıs Lirası kira ödenir.

Sürekli olarak el değiştiren hanın kullanım hakkı, 12 Temmuz 2011 tarihinde, Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından mal sahipleri Aziz Kent ve Behzat Azizbeyli'den[2] 15 yıl süre ile devralınır.[1]

Restorasyonun bütçesi Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti tarafından sağlanır.[2] Restorasyon Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Planlama ve İnşaat Dairesi'nin kontrolörlüğünde gerçekleştirilir. Turizm Planlama Dairesi Müdürülüğü tarafından 2016 yılında tamamlanır ve han hizmete açılır.[2] Açılış törenine dönemin başbakanı Hüseyin Özgürgün, dönemin Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, mal sahibi Aziz Kent ve birçok yetkili katılır.[2] Restorasyon sırasında, Venedik dönemine ait olduğu düşünülen sahip bir duvar bulunur.[2] Restorasyon sırasında elde edilen diğer tarihi eserler Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından restore edilmiştir. Bu eserler hanın çeşitli bölümlerinde sergilenmektedir.

Vakıflar İdaresi Arşiv Müdürü Mustafa Kemal Kasapoğlu, hanın adının tarihi vesikalarda olduğu gibi Kumari Han olarak değiştirilmesi gerektiğini, bununla ilgili teklifin Başbakanlığa götürüldüğünü belirtti.[3]

Mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik Osmanlı mimarisi özelliklerini sergilemektedir. Dörtgen bir plan üzerine inşa edilmiştir. İki katlıdır. İnşa edildiği ilk günlerde 52 odası bulunmakta iken günümüzde 44 odası kullanılmaktadır. Alt odalar eşya konulması için depo ve hayvanların konaklaması için ahır amaçlı; üst odalar ise yolcuların konaklaması amaçlı yatakhane olarak kullanılmıştır. Üst odalar beşik tonozludur. Ahşap revakların üstü kiremitle kaplıdır. Odalar mermer döşemelidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
  1. ^ a b c d e "OSMANLI DÖNEMİNE AİT KUMARCILAR HANI". Lefkoşa Belediyesi. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2019. 
  2. ^ a b c d e f g "KKTC'de Restore Edilen 500 Yıllık Kumarcılar Hanı Açıldı". Haberler. 24 Kasım 2016. Erişim tarihi: 2 Mart 2019. 
  3. ^ a b "Kasapoğlu: "Kumarcılar Hanı, 'Kumari Han' olarak değiştirilebilir"". Kıbrıs Postası. 4 Mart 2018. Erişim tarihi: 2 Mart 2019. 
  4. ^ "Kumarcılar Hanı". kibris.com.tr. 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2019. 
Özel
  • HAVVA ARSLANGAZİ (2007). Lefkoşa kent dokusunda mimari üsluplar. İstanbul: MARMARA ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ.