Kulundere, Karakoçan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.24, 4 Mayıs 2016 tarihli sürüm (→‎top: bağlantı düzenleme)
Kulundere
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Karakoçan
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 392
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23600
Resmî site
[1]

Kulundere, Elâzığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

"Kuludere" köyün orijinal adı olup sonradan değiştirilmemiştir.Yerleşimin iki yanında akan ve köyün altında birleşerek bir "kulun" şeklini almasının bu isme esin kaynağı olduğu tahmin edilmektedir. Köyün geç dönemlerde iskan olduğu tahmin edilmektedir. Köyün kalesi görünümündeki dik kaya üzerinde eski bir yapı tespit edilmiş olup(define avcıları tarafından) hangi dönemden kaldığı belirlenememiştir. Köyün 3 km. kuzeyinde yer alan "Viranşehir" deki mezar kalıntıları buranın eski yerleşim bölgesi olduğunu göstermektedir.

Kültür

Küçük köy sosyolojisine uygun olarak sıkı ilişilere dayanan bir kültür hakimdir. Köyde erken kurulan ilkokul okur-yazarlığın gelişmesinde etkili olmuştur. İnanış bakımından homojen olan köy halkı Avrupda yaşayan işçi aileleri ve televizyon- haberleşme etkileri ile değişimler geçirmektedir.Çevre yerleşimlerle karşılaştırıldığında kendine özgü karakteristik kültür özelliklerine sahip olduğu söylenebilir.Ulaşım kolaylıkları şehirle bağını güçlendirmiştir. 2006'da yapılan taziye ve imam evi ile köy camisi köylünün dayanışması ile yapılan ortak yapılardır.

Coğrafya

Elazığ iline 110 km, Karakoçan ilçesine 14 km uzaklıktadır. Köy, girişi bir kanyonu andıran vadi içinde kurulmuştur. Köyün iki yakasıda akan dere yatakları İlkbaharda suların artmasıyla köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Kuzeye devam eden vadi meşelik ile kaplıdır. 2006'da yapılan tapu ve kadastro çalışmaları ile arazi bölümlemesi yapılmıştır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.köyün iklimi "karasal" iklim olduğu için bitki örtüsüde bozkırdır.köyün kuzeyinde geniş bir meşe arazisi bulunmaktadır. Meşeliklerin içine kadar uzanan traktör yollarının yapılması tabii yapı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Meşelerdeki, dardağan, çedene ve ardıç ağaçlarından oluşan taşlı ama güzel tabii güzellikleri yine türlü güzellikteki hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 410 a yakın
2000 392
1997 385

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Arazi yapısının engebeli ve taşlık olması hayvancılığı ön plana çıkarmıştır. Daha çok küçük baş hayvan beslenmektedir.Son dönemlerde ticari alışkanlığın artması besi hayvancılığını da arttırmıştır. Geçim kaynaklarının yetersizliği ve coğrafi elverişsizlik son dönemlerde Avrupaya giden işçi sayısını arttırmıştır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi 2006 yılında bitirilmiş olup evlere su alınmıştır. kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar